Poplatek u porodu? Neplaťte jej

V době, ve které žijeme, je naprosto běžné, že si žena ke svému porodu, vezme doprovod a je jedno, jedná-li se o doprovod otce dítěte, nebo jestli je to kamarádka, maminka, či dula. U porodu se cítíme mnohem bezpečněji a lépe, pokud sebou někoho máme, kdo za námi stojí a kdo nám může pomoci alespoň psychicky.

Nejčastěji se k porodu berou otcové, ne každá maminka se ale cítí na to, mít u sebe otce svého miminka a zároveň svého partnera a tak si bere k porodu ženu, ke které má blízko a která mnohem více ví to, oč tu vlastně jde.

Je spousta porodnic, které vyžadují za to, že si vezmete k porodu doprovod, určitý finanční obnos. Jednají však protizákonně. Na poplatek za úča st u porodu, nemají žádný nárok a tudíž vy nemáte povinnost poplatek hradit.

Některé nemocnice si dokonce účtují trojnásobek za to, že si žena vezme k porodu dulu. V praxi to znamená to, že za doprovod k porodu otcem, chtějí 500 Kč a za doprovod k porodu dulou, chtějí 1 500 Kč. Částka za doprovod se pohybuje v rozmezí od 200 Kč do 1 000 Kč. Zdravotnický personál to argumentuje tím, že náklady pokryjí zapůjčení pláště, bot a pokrývky hlavy. Cena však není úměrná službě, kterou pacientovu doprovodu poskytují.

Samozřejmě, že většině z nás se tyto poplatky v žádném případě nelíbí a jsou proti a proti jsou i zakladatelky České asociace dul a laktačních poradkyň. Nikde v zahraničí, se za tyto služby neplatí a všude si rodička může vzít doprovod k porodu zcela zdarma.

Spousty tatínků poplatek odradí na tolik, že k porodu svou ženu nedoprovodí, protože raději pořídí svému miminku výbavičku, než aby nechal peníze v porodnici. Dula je u porodu velkým přínosem, což mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Tento člověk, vám pomůže při porodu mnohem více, než kdokoliv jiný a přesto se po rodičkách chce, aby za dulu zaplatili mnohem více peněz. Proč ale?

Nejde nemocnicím o to, aby byl porod přirozenější, hladší a proběhl lépe, než když tam ta pomocná ruka není? Chtějí snad úmyslně komplikovat porod a sobě přidělávat práci? Podle zákona, nemůže nemocnice chtít po rodičce platbu za to, že si k porodu vezme dulu. Rodička má právo rozhodnout se, kdo je u porodu bude doprovázet a je jedno, je-li to otec, dula, či někdo další.

Pokud doprovází matka do nemocnice své dítě, také po ní nikdo nežádá poplatek, jedná se o samozřejmou věc. Stejně tak nemůže nemocnice žádat poplatek od toho, kdo doprovází rodičku k porodu. Platit tedy nemusíte a to ani jako dula. Je to dost podobné situaci, při které navštívíte nemocného v nemocnici, také za svou návštěvu přeci neplatíte.

To, že po vás nemocnice chce poplatek je neadekvátní a jde to proti zájmu rodičky a jejího dítěte. Nemocnice by neměla žádat ani poplatek za půjčení oblečení, vše toto by mělo být samozřejmostí. Pokud se tedy chystáte do porodnice a chcete mít u sebe doprovod, rozhodně tam nemusíte nic platit. Problém nastává tehdy, pokud jste již zaplatili. V tomto případě je téměř nemožné vymoci peníze zpět.

Rodičky si ale velmi často stěžují i na jiné věci, které je u porodu trápí. Jde o neetické chování, porušování lidských práv, nedodržení doporučených předpisů Českou zdravotnickou komorou a podobně. Jsou takové ženy, které byly s výběrem porodnice naprosto spokojené a nadšené byly i následnou péčí na oddělení šestinedělí, ale je i spousta takových, které byly přístupek k porodu natolik znepokojeni, že už nechtěly raději další dítě. Výběr porodnice je jedna z věcí, která by se rozhodně neměla podceňovat a kde byste určitě měla volit takovou, která má dobré reference. Na porod se totiž vzpomíná celý život a proto je velmi důležité, mít na něj dobré vzpomínky.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *