Týdny těhotenství plynou jako voda. Příprava na porod musí začít včas

Během těhotenství prochází tělo i mysl ženy zásadními změnami. A je to právě důkladná příprava, která představuje klíčový aspekt pro zajištění hladkého a bezpečného porodu. Období gravidity a samozřejmě i samotný porod jsou složité procesy, jež lze bez komplikací zvládnout pouze s patřičnou fyzickou a emocionální odolností.

Udržujte se v obraze

Jednotlivé týdny těhotenství probíhají v odlišném tempu. Ať už se na miminko teprve chystáte, případně již jste „v tom“, ale nemáte žádné předchozí zkušenosti a netušíte, co vás pravděpodobně čeká a nemine, čerpejte informace z kvalitních zdrojů (např. z portálu Modrý koník). Získáte přehled ohledně probíhajících změn a lépe se připravíte na další období.

Navštěvujte předporodní kurzy

Prenatální kurzy jsou pro přípravu na porod zásadní především pro prvorodičky. Nabízejí komplexní znalosti o různých fázích porodu, technikách zvládání bolesti, dechových cvičeních a relaxačních technikách. Zároveň je lze považovat za příležitost spojit se s ostatními nastávajícími rodiči a učit se z jejich zkušeností.

Pravidelně cvičte

Pravidelné cvičení během těhotenství pomáhá posilovat svaly potřebné pro porod, zlepšuje krevní oběh a současně napomáhá udržovat zdravou váhu. Mimo to může pomoci zmírnit běžné těhotenské příznaky, jako jsou bolesti zad, zácpa a únava. Na seznamu bezpečných a prospěšných aktivit najdete chůzi, plavání, prenatální jógu či pilates.

Čemu byste se naopak měla vyhnout, jsou činnosti, při kterých hrozí poranění (např. jízda na koni, bruslení, zvedání těžkých předmětů…).

Sestavte si vyvážený jídelníček

Zdravá a vyvážená strava jsou pro pohodové těhotenství také nesmírně důležité. Preferujte potraviny, které poskytují základní živiny: kyselinu listovou, železo, vápník a bílkoviny. Takový jídelníček posílí vaše zdraví i zdraví vašeho miminka, sníží riziko komplikací během těhotenství a porodu a podpoří kojení.

Autor příspěvku: Karel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *