Domácí porody – nebezpečný hazard se zdravím či opodstatněná a rozumná volba?

V poslední době zažívají domácí porody v České republice obrovský boom. Velká část maminek o možnosti porodit doma minimálně uvažuje. A důvody jsou různé. Ať už neveselé zkušenosti v porodnici během předchozího porodu, doporučení známých a kamarádek nebo jen přesvědčení či přání pacientky. Na všechno je ale třeba koukat z obou směrů. Pojďme si tedy rozebrat klady i zápory domácích i nemocničních porodů.

Porod, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Newborn_infants?uselang=cs#/media/File:Defense.gov_News_Photo_960921-N-3149V-006.jpg
Porod, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Newborn_infants?uselang=cs#/media/File:Defense.gov_News_Photo_960921-N-3149V-006.jpg

Ve většině západních zemí je varianta porodu doma spíše zřídkavá, ale samozřejmě dostupná. Ještě před druhou světovou válkou právě domácí porody patřily u nás mezi naprosto běžné.

Až později se porody přesunuly do nemocnic a dominantními jsou i dnes. Velkému procentu žen se však nedůvěrné prostředí nemocnic přestalo líbit a uchýlily se raději k domácímu porodu. Avšak tento styl porodu není pro všechny. Těhotná musí být zdravá, bez zdravotních komplikací s bezproblémově probíhajícím těhotenstvím, které vyústí v normálně se vyvíjející porod v termínu (tedy mezi 38. – 42. týdnem těhotenství).

Miminko musí být v poloze hlavičkou dolů a rozhodující je rovněž i uložení placenty. O tom všem je každá nastávající maminka pravidelně informována během kontrol u svého gynekologa či porodní asistentky, která musí být u porodu přítomna. Ta rovněž dbá na kvalitní přípravu rodičky i domácího doprovodu ohledně průběhu celého porodu. Jestliže jsou všechna tyto pravidla dodržena, domácímu porodu vcelku nic nebrání.

Budoucí maminka se ve známém prostředí cítí klidněji, a jelikož se nikam nemusí přesouvat, porod probíhá plynuleji. Může si zvolit porod do bazénku či vany. Naplno se jí věnuje jí známá porodní asistentka a může mít kolem sebe kohokoliv dalšího.

Pro mnohé ženy je prioritní, že do průběhu porodu není nikterak zasahováno, především ne farmakologicky. Vše tedy jde tak, jak samo tělo dovoluje. Po samotném porodu je žena okamžitě v kontaktu se svým dítětem, na jak dlouhou dobu chce. Nový člen domácnosti zcela přirozeně vpluje mezi ostatní.

Porod do vody, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Human_births?uselang=cs#/media/File:Merlin_Lotus_Birth_2006.jpg
Porod do vody, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Human_births?uselang=cs#/media/File:Merlin_Lotus_Birth_2006.jpg

Vše vypadá naprosto růžově, avšak ani sázková kancelář vám nezaručí, že váš porod bude probíhat tak, jak má. Nikdy není stoprocentní, že se nedostaví jakákoliv komplikace, se kterou si porodní asistentka nebude vědět rady. V ten moment je nutné okamžitě volat lékařskou pomoc, která se ale může dorazit až příliš pozdě, kdy se již nedá nic dělat.

Díky tomu nad domácími porody stále visí veliký otazník a je spoustou odborníků důrazně nedoporučován. Co se týče míry rizika a bezpečnosti, má totiž nesrovnatelně navrch porodnice. V případě nepředvídatelného zvrtnutí je připraven celý lékařský tým, který je schopen okamžitého zásahu k záchraně života jak dítka, tak i rodičky. To jednoznačně v domácím prostředí schází.

Jasnou výhodou nemocnice je tedy komfort bezpečnostní, i když i zde může samozřejmě dojít k neštěstí. Spousta maminek si však stěžuje na necitlivý přístup nemocničního personálu a mašinérii porodů zejména ve velkých ústavech. I v tomto případě je však nasnadě kompromis.

V dnešní době již většina porodnic nabízí svým pacientkám individuální přístup s rozsáhlou nabídkou alternativních metod. Časté sprchování, skákací míče, houpací sítě a mnoho dalšího, čeho smí rodička dle přání využít. Velmi oblíbeným se stal tzv. porodní plán, ve kterém rodička jasně sepíše, co by ráda a nerada v průběhu porodu.

Porodní tým pak její přání, pokud tomu zdravotní stav její i miminka dovolí, ctí. Jedná se především o bonding – tedy okamžité přiložení novorozence na tělo maminky ihned po porodu, což je právě jednou z největších výhod domácích porodů. Rodičky taktéž mohou vyslovit přání s odmítnutím jakékoliv porodnické analgezie či zásahu do porodu. Rozhodující je domluva. Pokud vám vámi vybraná porodnice nechce vyhovět, zkuste si najít jinou, ve které budou brát vaše přání jako naprosto běžná a budou se snažit, abyste se u nich cítila stejně dobře jako doma. Ale bezpečněji.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *