33. týden těhotenství

Žena ve 33. týdnu těhotenství

V tomto období budete navštěvovat těhotenskou poradnu dvakrát do měsíce, nebo každé 3 až 4 týdny (je to individuální dle lékaře a průběhu těhotenství). Běžně se měří hmotnost, krevní tlak, vyšetřuje se moč a je věnována pozornost i otokům. Při vaginálním vyšetření se kontrolují porodní cesty.

V jídelníčku dbejte na dostatek vápníku, aby se miminku správně vyvíjely kosti.

Jestliže nenavštěvujete předporodní kurz, měla byste si alespoň najít nějaké cviky na rozšíření pánve a roztažení hráze. Cvičením zvýšíte pravděpodobnost, že nebudete muset podstoupit nastřižení hráze při porodu. Je dobré provádět i masáž hráze.

Kromě tělesných změn mohou nastat i změny emocí. Nastávající maminka může mít obavy, jak to všechno zvládne, zda se dokáže o miminko dokáže postarat, objevuje se i strach aby se dítě narodilo v pořádku apod. Změny emocí a strach je zcela normální. Promluvte si o svých pocitech s dobrou přítelkyní a s partnerem.

Plod ve 33. týdnu těhotenství

Poloha plodu v děloze je zpravidla už ustálená. I v případě, že je miminko stále otočeno hlavičkou nahoru, se může ještě samo otočit.

Děťátko už má skoro úplně vyvinuté plíce a pomalu se začíná připravovat na porod. Děťátko začíná trénovat dýchání – objevují se pravidelné dýchací pohyby.

Kosti plodu jsou dosti měkké a hlavička není pevně spojena, což zajistí snadnější porod.

Hlavička může být porostena hustými jemnými vlásky.

Miminko měří cca 41 cm a váží kolem 1900 g.

Autor příspěvku: vbartos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *