36. týden těhotenství – jaké změny nás čekají

Ve 36. týdnu těhotenství by měl být plod otočený hlavičkou dolů. Pokud je v jiné poloze, je velmi pravděpodobné, že už svou polohu nezmění, protože v děloze má na změny polohy už jen velmi málo místa. Ve 36. týdnu těhotenství plod měří cca 47 cm a jeho hmotnost je přibližně 2600 g. Na hmotnosti teď, až do konce těhotenství, bude přibírat zhruba 30 g týdně.

Ve 36. týdnu by mělo začít mizet jemné primární ochlupení plodu (takzvané lanugo) a začít se vyvíjet sekundární ochlupení – řasy, obočí a vlásky. Ztrácet se začíná i mázek (vermix caseosa), který je ochranou kůže před solemi, obsaženými v plodové vodě. Lanugo i mázek se uvolňuje do plodové vody a protože dítě je spolu s plodovou vodou polyká, u miminka se z nich postupně vytváří první stolice, takzvané mekonium (česky smolka). Miminko současně začíná vylučovat do plodové vody každou hodinu zhruba dvě polévkové lžíce moči. Její obsah v plodové vodě je naprosto v pořádku. Pokud se ale v této fázi těhotenství objeví v plodové vodě smolka, může to způsobit ohrožení plodu. Proto, pokud gynekolog v plodové vodě ve 36. týdnu, nebo později smolku objeví, pravděpodobně se rozhodne vyvolat předčasný porod.

V 36. týdnu těhotenství má dítě už poměrně dobře vyvinutý sluch. Existují lékařské studie, které tvrdí, že když od 36. týdne těhotenství budete na dítě mluvit, anebo mu zpívat, zvykne si na váš hlas a bude mu dávat přednost před jinými zvuky. Po porodu to může pomáhat miminko vaším hlasem uklidnit.

Pokud jste prvorodička, dochází v 36. týdnu k poklesu dělohy do pánve směrem dolů. Je to známka blížícího se porodu, nelze ale odhadnout, kdy přesně porod nastane.

Dalším znamením, že se porod blíží, jsou nepravidelné nebolestivé, tzv. Braxtonovy – Hicksovy kontrakce, které nejsou přímou předzvěstí porodu, dokud nejsou pravidelné. Je dobré ale říct o těchto stazích lékaři.

Od 36. týdne těhotenství je vhodné chodit na pravidelné kontroly ke gynekologovi každý týden, aby mohl provést důležitá předporodní vyšetření.

Pokud vás v těhotenství trápí otoky, je důležité dodržovat pitný režim. Snížený příjem tekutin neznamená zmírnění otoků – spíše naopak. Otoky můžete zmírnit odpočinkem vleže s podloženými nohami, případně použitím kompresních podkolenek či punčoch.

V 36. týdnu těhotenství nastává také nejvyšší čas vybrat jméno pro kluka, či pro holčičku, podle toho, na co se těšíte.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *