40. týden těhotenství

Žena ve 40. týdnu těhotenství

Můžete špatně spát a být unavená, protože neustále očekáváte, kdy už to přijde. Pro urychlení porodu se uvádějí některé rady, například raději chodit než posedávat, vykoupat se v teplé (nikoliv v horké) vodě a jednou z rad je i sex (ejakulát totiž dokáže urychlit vyzrávání děložního hrdla).

Prvním příznakem toho, že porod už se rozbíhá a že děložní hrdlo se začíná rozevírat, je odchod tzv. hlenové zátky (hlen s příměsí krve). Dalšími charakteristickými znaky rozbíhajícího se těhotenství jsou kontrakce a odtok plodové vody.

Ještě stále na sobě nepociťujete, že byste měla v nejbližší době rodit? Buďte klidná, vždyť o přenášení hovoříme až když těhotenství trvá déle než 42 týdnů (14 dní po termínu).

V některých případech může gynekolog provést tzv. hamiltonův hmat. Jde o to, že lékař prstem v děloze oddělí membrány děložního čípku a žena by zpravidla měla do tří dnů porodit.

Porod rozdělujeme do tří fází. První fáze je otevírací, druhá vypuzovací a třetí porod placenty. Porod trvá několik hodin, přičemž u prvorodiček bývá doba porodu delší než u vícerodiček.

Plod ve 40. týdnu těhotenství

Ve 40. týdnu vykazuje plod všechny známky zralosti. Délka miminka je kolem 50 cm a hmotnost se pohybuje mezi 3200 a 3500 gramy.

Pokožka je napjatá, má růžovou barvu a je pokryta mázkem. Tzv. lanugo (jemné ochlupení na povrchu těla) už je pouze na zádech a mezi lopatkami.
Švy lebečních kostí jsou úzké a fontanely malé. Jsou vytvořeny nosní a ušní chrupavky. Nehty na dolních končetinách dosahují špiček prstů a na horních končetinách dokonce špičky prstů přesahují.

Děťátko po narození křičí a začne se čile pohybovat.

Autor příspěvku: vbartos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *