30. týden těhotenství

Žena ve 30. týdnu těhotenství

Dýchací problémy stále přetrvávají, stejně tak jako časté močení. Dva až tři týdny před porodem začne plod sestupovat dolů do pánve a dýchací problémy začnou polevovat.

Pohybovat se a spát s velkým bříškem je dost nepohodlné, takže se Vašim výkyvům nálad nemůže nikdo divit. Váhový přírůstek je v této době asi 9 – 10 kg.

Může Vás zvýšeně trápit bolest zad. Při bolesti horní části zad se položte na pevnou podložku a hlavu a kolena podložte polštáři. Pokud Vás trápí bolest ve spodní části zad, klekněte si na všechny čtyři, narovnejte záda, hlavu držte v prodloužení zad a pohled soustřeďte na zem. Následně udělejte cvik „kočičí hřbet“ a několikrát opakujte.
Vyzkoušejte plavání, procházejte se na čerstvém vzduchu, ale neužívejte žádná analgetika na tlumení bolesti.

V období mezi 30. – 32. týdnem těhotenství byste měla podstoupit třetí ultrazvukové vyšetření, které potvrdí správný růst plodu, zmapuje pozici placenty a objem plodové vody.

Kůže na břiše je napjatá a může svědit. V době těhotenství je obecně vyšší sekrece potních a mazových žláz. Doporučuje se pravidelné sprchování vlažnou vodou nebo koupel ve vlažné vodě (nikoliv v horké).

Plod ve 30. týdnu těhotenství

Většina miminek už se připravuje na porod a jsou obráceny hlavičkou dolů. Pokud tomu tak ještě není, i tak je stále dost času na obrácení.

Miminko váží kolem 1,3 kg a měří do 40 cm. Postupně začíná mizet jemné ochlupení tělíčka. Oči bývají po většinu času zavřené.

Plod hýří aktivitou a cvičí si základní pohyby. Plod obklopuje asi 0,8 litru plodové vody. Objem plodové vody postupně klesá se zvětšujícím se miminkem.

Postupně se omezuje tvorba krvinek ve slezině a tato funkce přechází na kostní dřeň.

Autor příspěvku: vbartos

0 komentářů: „30. týden těhotenství

  Katerina

  (15.10.2011 - 19:03)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda poslední ultrazvukové vyšetření se dělá v porodnici a nebo zda ho může udělat moje soukromá doktorka ke které chodím do poradny? Moc děkuji.

   Evik

   (18.1.2012 - 15:06)

   Mně budě ultrazvuk dělat můj doktor, ale mám kamarádky které byly poslány na toto vyšetření do specializovaných středisek.

  Burešová Lucie

  (12.8.2012 - 11:32)

  Dobrý den,mám dotaz na nevolnost.Jsem ve 30tt.a docela často trpím nevolnostmi.Není to sice pravidelně,ale je.Jsem vždycky tak cca na 3h mimo.Doktorka mi řekla,že pokud mě nic nebolí,tak to nic nebude,ale je mi to divné.

   Lucie

   (13.8.2012 - 20:30)

   Dobrý den, sice to není běžné, ale těhotenskými nevolnostmi někdo trpí i celé těhotenství. Sice běžně po I. trimestru vymizí, ale někdy mohou přetrvávat i do vyššího stupně těhotenství. Zvracíte? Nebo se jedná jen o pocit na zvracení? Zkuste vždy spolknout zázvorovou tabletku. Seženete v lékárně:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *