Palanda jako trvalá připomínka doby minulé, ale i moderní kus dětského nábytku

Vzpomínáte si ze svého dětství na palandu, v jejímž případě jste se se sourozencem hádali, kdo bude spát nahoře? Tuto hádku můžete klidně dopřát i svým dětem. Patrové postele jsou totiž stále v kurzu, protože šetří prostor a jsou bezpečné a pohodlné. V rozmanité nabídce paland si vyberete i vy a v porovnání s koupí dvou postelí pro školáka i předškoláka navíc ušetříte i vaši peněženku

Proč pořídit palandu?

Pro většinu lidí zajímajících se o koupi patrové postele je hlavní motivací úspora místa. Toho není zejména v panelákovém bytě nikdy nazbyt. Při koupi palandy je potřeba hledět na bezpečnost. Tedy především ohlídejte dostatečně robustní bočnice na horní posteli, které budou praktickou zábranou proti vypadnutí dítěte. To by se mělo do patra také spolehlivě dostat po kvalitních schůdcích, které vydrží i větší hmotnost rodiče, který bude chtít prckovi v postýlce třeba přečíst pohádku. Palandu můžete pořídit také jednomu dítěti, které pod horní postelí může mít psací stůl a koutek na hraní. Získáte tak sestavu kompletního školního dětského nábytku, který bude vašemu potomkovi sloužit dlouhá léta.

Co zohlednit při pořizování palandy?

Především je potřeba myslet na pravidelné a opravdu důkladné větrání v pokoji, kde se spí na palandách. V horních polohách se totiž snáze a rychleji vydýchá vzduch a také je tam vyšší teplota. Některé děti s tím mohou mít potíže. Ani spodní palanda ale nemusí být zrovna výhodou. Spáč na spodní posteli totiž dýchá vlhkost, kterou produkuje dítě spící na horní palandě. Kupujete-li palandy, vsaďte tedy na opravu kvalitní matrace z přírodních materiálů, které odvádějí vlhkost z prostoru spaní a aby vzduch dobře cirkuloval, vyžadujte raději roštové řešení horní palandy.

Kritéria výběru palandy

Zhruba od 4 let věku dítěte je možné mu již pořídit dětskou postel s rozměry běžného lůžka pro dospělého, tedy 200 cm x 90 cm. Tyto rozměry lze očekávat také v případě paland, u nichž počítejte s výškou horního lůžka až 180 cm. Důraz u horního lůžka musí být kladen na bočnice, který by měly být široké alespoň 30 cm. Pozornost věnujte také konstrukci palandy. Ta by měla vydržet náročné zatížení. Nejčastěji jsou palandy vyráběny ze smrkového či borovicového dřeva, některé mají i ocelovou konstrukci. Podívejte se i na celkové provedení spojovacích prvků. Ty by měly být dostatečně stabilní, aby nebylo nutno je neustále dotahovat. Některé palandy nabízí i atypické rozměry anebo třeba širší spodní lůžko či vysouvací třetí lůžko. Aby bylo možno tuto palandu používat i ve vašem dětském pokoji, je potřeba jej vybavit podlahou, která umožní vysouvání. Výborná je v tomto ohledu například vinylová podlaha doplněná o koberce zafixované oboustrannou lepicí páskou pro zajištění bezpečnosti dětí.

 

Typ

Palandy se prodávají v klasickém provedení, kdy jsou postele umístěné nad sebou, schůdky směřují do strany. Setkat se můžete i s moderním a elegantním řešením, kdy jsou postele nad sebou například kolmo a vytváří zajímavý prostor pro hry nebo úschovu věcí. Patrové postele nemusí být jen dvě, ale třeba i tři a více.

S nebo bez matrace

Většinu paland koupíte bez matrací. Věnujte proto pozornost i rozměrům patrových postelí. Nejlépe se vám bude shánět matrace pro klasické rozměry 200 x 90 cm. Standardní výška matrací bývá kolem 22 cm.

Patrové postele se schody

Klíčovým prvkem každé palandy, který vedle zábran zajišťuje bezpečnost, jsou schůdky. Ty by měly být stabilní a pevné. Rozteč schůdků by měla být přizpůsobena dětem. Při lezení nahoru i dolů by se dítě mělo mít kde držet.

Cena

Záměrně ji dáváme na poslední místo, i když je zřejmé, že máte svůj rozpočet. U paland platí, že kvalitní patrová postel neznamená drahá. Běžné konstrukce patrových postelí se prodávají od zhruba 6 do 20 tisíc korun.

Photocredit:

Patrová postel se skluzavkou i úložným prostorem

I když byste nejraději dali každému dítěti vlastní pokoj a vlastní postel, není to ve vašich možnostech. To ale nevadí, protože i patrové postele pro děti mají příjemné bonusy. Například úložné prostory. Některé typy paland zakoupíte i s objemnými úložnými prostory pod dolní postelí, do nichž se vejdou hračky i ložní prádlo.

TIP: Rozkládací postel s úložným prostorem i bez. Jak vybrat tu nejlepší?

Abyste děti na palandu nalákali, můžete vybrat dětskou patrovou postel se skluzavkou, což je smysluplné především u menších potomků. Pokud v pokoji pracujete opravdu s každým centimetrem, zkuste se raději rozhlédnout po patrové posteli se stolem. Protože je to právě stůl, který je hned po posteli nejdůležitějším kusem nábytku v dětském pokoji.

A dospělí? Také mají patrovou postel!

Palandy nemusí být nutně jen výsadou dětí. Do malého prostoru se hodí manželské patrové postele. Ty jsou konstruované tak, že dvoulůžko je umístěné v patře, zatímco dole vzniká úložný prostor, prostor pro skříň nebo malou domácí pracovnu se stolem.

Patrová postel svépomocí

Podívejte se na video, jak lze vyrobit jedinečnou patrovou postel z masivu:

Zaujal vás článek o patrových postelích? Podívejte se do naší galerie a nebo si rovnou rozkládací postel vyberte v naší sekci Vybavení.
Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/palanda

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *