Mateřská a finance: Víte, na co máte nárok?

Mateřská dovolená patří bezpochyby mezi nejkrásnější období v životě každé ženy, a proto si jej každá novopečená maminka užívá plnými doušky. Radost z narozeného miminka je však na druhou stranu vyvážena běžnými všedními starostmi, které se samozřejmě odráží ve financování mladé domácnosti. Příchod dalšího člena rodiny není jen jednorázovou investicí, kdy nakoupíte nezbytné potřeby pro dítě (postýlku, kočárek, pleny, oblečení, dětskou kosmetiku, atd.), ale náklady na dítě rostou postupně s jeho věkem.

Rodiče se snaží ze všech sil zabezpečit své dítě do budoucna a poskytnout mu co nejlepší podmínky pro jeho růst a vývoj. Rodinný rozpočet, který je někdy doslova napjatý k prasknutí, zásadně změní finanční priority. S odchodem maminky na mateřskou přijde rodina o jeden plnohodnotný plat, jenž je částečně nahrazen pomocí od státu.

Partneři se tak musí na financích v období mateřské a následně rodičovské dovolené dohodnout. Vždyť na mateřskou může už i otec dítěte a při pobírání dávek od státu si lze také přivydělat. Víte ovšem, na co všechno máte nárok a jak se nejlépe zabezpečit? Možností je mnoho, záleží jen na vás, jaké máte podmínky a jak se zařídíte.

Dosáhnete na mateřskou?

Jako náhrada mzdy v době mateřské dovolené slouží peněžitá pomoc v mateřství nebo-li lidově mateřská, na kterou nastupuje nastávající maminka nejméně šest týdnů před očekávaným termínem porodu a dostává ji celkem 28 týdnů.

Ne všichni ale mají nárok na mateřskou, musíte splnit několik zákonných podmínek, zejména potřebnou dobu nemocenského pojištění, které za vás hradí zaměstnavatel. Matky pracující jako OSVČ mají na mateřskou nárok pouze v případě, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění.

Jestliže na mateřskou z nějakého důvodu nedosáhnete, je vám ihned od data narození dítěte vyplácen rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě. Kdykoli se v období mateřské i rodičovské dovolené dostanete do finančních potíží, můžete si krátkodobě vypomoci půjčkou. Renomované nebankovní společnosti mají půjčky pro ženy na mateřské dovolené ve své nabídce a vy je získáte velmi hravě.

Peníze z úvěru můžete použít na cokoli, nejsou vázány jen na potřeby spojené s péčí o dítě. Naproti tomu se žádostí o půjčku v bance těžko uspějete. Pro bankovní domy spadáte do rizikové klientely bez dostatečného příjmu a jste ohodnoceni velmi nízkou bonitou. Nebankovní společnosti tolik nebazírují na různých formalitách a ženám na mateřské schválí půjčku jedna dvě.

Peníze na rodičovské dovolené

Rodičovská dovolená automaticky navazuje na mateřskou a zaměstnavatel je povinen vám ji poskytnout až do tří let věku dítěte. Rodičovský příspěvek, který v tomto období pobíráte, je možno vyplácet až do doby, než jsou dítěti čtyři roky. Způsob i rychlost jeho čerpání si určujete sami, v roce 2017 čeká mladé rodiny další balíček změn, který by měl vejít v platnost začátkem roku.

Skloubit práci dohromady s dítětem bude ještě daleko snazší. Za podmínky, že je postaráno dítě, můžete pobírat rodičovský příspěvek od státu a přitom si v neomezené výši přivydělat. Se zaměstnavatelem se lze dohodnout a pracovat třeba v režimu home office a nebo je ta správná doba, kdy si dodáte odvahu a začnete podnikat. Stačí jen dát s partnerem hlavy dohromady a využít veškeré možnosti, jež se vám nabízí. Peněz není nikdy nazbyt a každá koruna navíc se skutečně hodí.

Určitě znáte situace, kdy v tu nejméně vhodnou dobu přijde nečekaná složenka, vyúčtování za energie, pokazí se spotřebič v domácnosti,… a účet v bance je na nule. Co pak? V takovém případě je zcela na místě krátkodobě si vypomoci půjčkou. Naštěstí jsou půjčky pro ženy na mateřské vyřízené za pár minut. Nemusíte nikam chodit na kamennou pobočku finanční společnosti, vše vyřídíte doma na internetu.

Na webových stránkách poskytovatele vyplníte jednoduchou online žádost, není nutno skenovat žádné doklady, o schválení žádosti jste obratem informováni a peníze okamžitě odchází na bankovní účet. Některé firmy se snaží ženám na mateřské vyjít vstříc a nabízí úvěry vyplacené v hotovosti i bez vlastnictví bankovního účtu.

Celou půjčku si sjednáte jen v prostředí internetu a pro hotovost si zajedete například na čerpací stanici a nebo vám peníze vyplatí v nejbližší trafice na rohu. Případně můžete použít další alternativu, kdy vám za pár minut převedou peněžní prostředky na anonymní platební kartu.

Jen málokdo dokáže proplout mateřskou dovolenou bez sebemenšího finančního problému. Naštěstí existuje spousta možností, jak si poradit a vše zvládnout k plné spokojenosti celé rodiny.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *