Jak správně určit kapesné

Když dítě nastoupí do školy, rodiče většinou řeší také jeho kapesné. Podle odborníků je vhodné děti učit, jak zacházet a hospodařit s penězi. Měli by si uvědomit jejich hodnotu, případně se poučit z chvil, kdy peníze nejsou. Pokud nějaké kapesné dáváte, dodržujte jeho výši a neustupujte v případech, kdy jej dítě v momentě utratí. Důslednost se v tomto případě vyplatí dvakrát.

Kdy začít?

Právě s nástupem do školy je ta nejvhodnější chvíle. Dětem pak půjde počítání mnohem lépe 😉 A nejen to, poznají i jiné podstatné věci do života. S dítětem si sedněte a záměr mu vysvětlete. Nezapomeňte mu pořídit peněženku, aby nemělo peníze po kapsách.

V pozdějším věku s dětmi probírejte jejich výdaje, na papír si rozepište, co budou platit ony z kapesného a co budete platit vy.

Proč jej zavádět?

  • dítě se poučí, že když peníze utratí hned, další dny si nic nového nepořídí
  • dítě začne šetřit na hodnotnější věci
  • budou si peněz i vaší práce více vážit
  • finanční gramotnost se jinde nenaučí
  • budou více samostatné a zodpovědné

Jak má být vysoké?

Vždy musí odpovídat věku dítěte. Postupně se tedy zvyšuje, jiné je v první třídě a jiné na vysoké škole. Určitě se také řiďte podle vaší peněženky.

Mladšímu dítěti bude stačit pár desetikorun, na vysoké škole už bude záležet, co vše si student bude z kapesného hradit. Každopádně průběžně kontrolujte, za co potomci peníze vydávají a jestli si něco ukládají stranou. Určitě je skvělé jít dětem příkladem. Pokud vy sami budete šetřit, děti se přidají. Pokud však rodiče jdou od výplaty k výplatě, půjčují si a mají dluhy, moc dobrou finanční gramotnost svým dětem nepředají.

Odměňovat za práci a výsledky ve škole?

I zde byste měli být opatrní. Není dobré dětem vštěpovat, že za všechno, co pro vás udělají, dostanou peníze. Ale můžete jim třeba nabídnout, že pokud vám budou pomáhat tento měsíc s vařením nebo se postarají o část domácnosti, dostanou o 20 % vyšší kapesné.

Zasvěťte děti do rodinného rozpočtu

Postupně dětem dejte nahlédnout do rodinných financí, kolik si vyděláváte a kolik za co utratíte. Aby přesně věděly, kam vaše peníze plynou a kolik úsilí stojí koupě jídla, provoz domácnosti nebo nový telefon. Můžete je zapojit do rozhodování o tom, co si rodina koupí, kam pojede na dovolenou nebo co si budete muset odřeknout. Diskutujte a říkejte dětem důvody, proč se rozhodujete právě tak. Ptejte se jich na názory a hlasujte společně o důležitých záležitostech.

Starší děti pošlete na brigádu

S věkem dětí rostou i jejich nároky na značkové oblečení, hodinky, boty, telefony a počítače. Měli byste své děti motivovat, aby si na nové věci samy vydělaly, případně aby si díky brigádě našetřily alespoň část peněz. Legálně si u nás děti vydělávají od 15 let.

Do hledání první brigády můžete zapojit i své přátele a rodinu, ale vyžadujte, aby také vaše ratolest vynaložila nějaké úsilí. Budou pak průbojnější, připravenější na skutečný život a snadno se postaví na vlastní nohy.

A jak jste na tom vy? Kolik svým dětem dáváte a máte nějaký vlastní tip? Podělte se o něj.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *