Správná volba žárovky šetří peníze i naše zdraví

Pro mnoho lidí je nákup žárovek banalitou a nevěnují mu velkou pozornost. Někdo vybírá podle ceny, jiný podle značky, na kterou je zvyklý, a jen někteří z nás přemýšlí nad tím, jaký má žárovka účinek na náš zrak. A právě na poslední zmíněné bychom si měli dát pozor, pokud nechceme každý rok investovat peníze do nových brýlí. Pojďme se podívat, jaké typy žárovek se na trhu objevují a jak vybrat tu správnou.

Co pokoj, to jiná žárovka

Nejprve se musíme zaměřit na to, k jakému účelu bude žárovka sloužit. Podle toho potom zvolíme její typ a také intenzitu a barvu osvětlení. Do kuchyně volíme spíše teplé bílé světlo. Kromě stropního osvětlení bychom neměli zapomenout ani na osvětlení digestoře a pracovní desky, abychom si při vaření nekazili oči. Do dětského pokoje vybíráme žárovky podle věku dítěte a také podle účelu. Jiné světlo budeme vybírat pro předškoláky, kteří většinu času v pokoji tráví hraním si s hračkami, jiné pro školáky, již potřebují kvalitní světlo na učení. Například lampička u psacího stolu by měla disponovat žárovku s vysokou intenzitou světla, stejně jako lampička v pracovně. Do obýváku a ložnice pak pořizujeme méně intenzivní žárovky, které navodí příjemnou útulnou atmosféru.

Výběr závitu a patice žárovky

Při nákupu žárovky je potřeba také vědět, jaký vybrat druh závitu. Nejčastěji využívaným závitem je typ e27. Jedná se o šroubovací závit, který je vhodný téměř pro všechny druhy svítidel. Pro malé lampičky či jiná drobná svítidla bude ve většině případech ideální sáhnout po závitu e14. Tento typ je také šroubovací, ale je velmi úzký, jeho průměr činí pouhých 14 mm. Pakliže hledáme žárovky do bodového osvětlení, musíme dát pozor na volbu nástrčné patice. Nejčastěji bývá u tohoto druhu osvětlení používána patice gu 5.3 či gu 10.

 

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *