Které bylinky zmírní projevy nepříjemné Crohnovy choroby?

Crohnova choroba patří mezi méně známá autoimunitní onemocnění trávicí soustavy. Nejčastěji postihuje tlusté a tenké střevo, týkat se však může i konečníku, vzácněji jícnu a úst. Jde o zánět určitého úseku trávicí soustavy pronikající celou stěnou trávicí trubice. Střídají se akutní období s obdobím klidu. Crohnova choroba jako taková je nevyléčitelná, lze však tlumit příznaky. V rámci konvenční medicíny se přistupuje k nasazení kortikoidů či odstranění části zasaženého střeva. Chcete-li však vzít odpovědnost za svoje tělo do svých rukou, máte několik možností.

Jak zmírnit projevy Crohnovy choroby přírodní cestou?

V první řadě je potřeba upravit jídelníček. Jestliže se zrovna nacházíte v akutní fázi onemocnění, je potřeba nejprve uklidnit střevo. Zařaďte do stravy pouze vývar z rýže, nahradit ho můžete vývarem ze slzovky, který má podobné účinky. Později si můžete dopřát rozvařenou rýži s mrkví anebo slabý kuřecí vývar. Jakmile ustanou akutní bolesti a střevo se vrací do kondice, můžete zařadit běžnou lehkou stravu s potravinovými doplňky, které tělu dodají důležité vitamíny a minerály. Právě v tuto chvíli pak nastává čas také na bylinky na střeva, které pomohou předcházet rozvoji další akutní fáze a celkově posílí organismus. Jde například o vilcacoru neboli kočičí dráp, kotvičník, ostropestřec mariánský, řepík, mladý ječmen, psyllium, a podobně. Neuškodí ani posílení střevní mikroflóry dlouhodobým podáváním probiotik.

Zamyslete se nad svým životním stylem

Chcete-li významně zmírnit projevy Crohnovy choroby, zamyslete se také nad tím, kde může být příčina vzniku další akutní fáze. Může jít o přepracování, nadměrný stres, přechození závažné choroby, nadměrnou konzumaci kávy, zanedbání celkové životosprávy a podobně. Možná jste to někde přehnali a tělo vám tímto způsobem dává vědět, že byste měli přibrzdit.

Základem je prevence

Řešením rozhodně není je neposlouchat a nadopovat se například kapslemi s kotvičníkem, který vám sice dodá energii, ale pomůže až v případě, kdy budete mimo akutní fázi. Respektujte zprávu od vašeho těla a zařiďte se podle ní. S posilováním své imunity, ale i kondice střev můžete začít ihned, není třeba na nic čekat. Jedině tím, že budete myslet na svoje trávení, předejdete dalšímu rozvoji akutní fáze Crohnovy choroby.

 

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *