27. týden těhotenství

Žena ve 27. týdnu těhotenství

Průměrný přírůstek na váze je asi 6 až 7 kg. Změny postavy začínají být čím dál výraznější a přibíráte i v oblasti hrudníku. V této době už se obměny šatníku nevyhnete.

Můžete se cítit nemotorná a unavená. Snažte se hodně odpočívat, nohy dávejte do zvýšené polohy a jestliže máte potíže s pálením žáhy, podkládejte si více pod hlavu. Ležte na boku, nikoliv na zádech, protože tak by děloha tlačila na cévy a mohla vyvolat pocity na omdlení.

Vyzkoušejte kurzy cvičení pro těhotné. Nácvik dýchání při porodu se Vám bude později hodit.

Na krevní oběh matky jsou kladeny zvýšené nároky. Zvýší se počet úderů srdce a zrychlí se krevní oběh. Navyšuje se objem krve a dochází k chudokrevnosti, což je v těhotenství zcela normální. Je patrný mírný nárůst počtu bílých krvinek a ke zvýšení hladiny fibrinogenu. Zvyšuje se hladina cholesterolu v krvi.

Plod ve 27. týdnu těhotenství

Plod zaznamenává rychlý růst i váhový přírůstek. Postupně bude mít v děloze čím dál méně místa a později dojde k ustálení jeho polohy (do 34. týdne).

Kůže plodu je stále vrásčitá, nicméně už postupně vzniká vrstva podkožního tuku. Miminko si musí utvořit tukové zásoby, aby dokázalo udržet tělesnou teplotu.

Navyšuje se počet plicních sklípků a rozmnožují se cévky v plicích.

Plod polyká, vdechuje a vydechuje plodovou vodu. Miminko si cvičí dýchání, ale mimo tělo by samo ještě dýchat nedokázalo.

Oči plodu se začínají otevírat a zavírat, miminko vidí břišní stěnou světlo.

Délka plodu je cca 36 cm a váha asi 800 g.

Autor příspěvku: vbartos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *