25. týden těhotenství

Žena ve 25. týdnu těhotenství

Průměrný váhový přírůstek je nyní asi 5 kg.

V tomto období podstoupíte glukózový toleranční zátěžový test (OGTT). Absolvování testu sice není zrovna nic příjemného, nicméně dá se vydržet.
Při testu se zjišťuje hladina cukru v krvi ráno nalačno, následně se vypije glukózový roztok a měření se opakuje za 2 hodiny. Poruchy metabolismu glukózy v těhotenství nejsou žádnou výjimkou. Rizikovými faktory jsou například vyšší věk, nadváha či dědičné dispozice. Více ohroženy jsou také ženy, které v minulosti porodily miminko vyšší hmotnosti.
Většinou se vyskytuje tzv. těhotenská cukrovka, které se objevuje ve druhé půlce těhotenství a po porodu sama vymizí.

Plod ve 25. týdnu těhotenství

Postupně se vyrovnávají rozdíly mezi obličejovou a mozkovou částí hlavy. Nadále se vyvíjí a zdokonalují mozkové buňky, kostní jádra tvrdnou. Obličej nabývá na velikosti, vyvíjí se horní a dolní čelist a vedlejší dutiny nosní.

Oči už zaujímají svou konečnou pozici a jsou už takřka vyvinuty. Vyvíjí se ušní lalůček, který se na boltci založil jako poslední.

Dotváří se vnitřní orgány. Větví se průdušky a vytváří se tzv. průduškový strom. K samostatnému dýchání miminka po porodu je zapotřebí látka zvaná sulfaktant (ta brání úplnému splasknutí plic při výdechu). Buňky, které vytváří tuto látku, začínají teprve vznikat. V této vývojové fázi by dítě nedokázalo ještě samostatně dýchat.

Plod měří asi 33 cm a váží kolem 600 g.

Pohyby plodu jsou čím dál více koordinovanější. Hraje si i s pupeční šňůrou, ale ta je dostatečně pevná, aby odolala.

Autor příspěvku: vbartos

0 komentářů: „25. týden těhotenství

    anna žigová

    (25.8.2012 - 14:13)

    mam strach zeto stratim miminko uš mam 25 tidnu někdi citim pohibi někdy ne nevim jestli jeto normalni chci poradit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *