20. týden těhotenství

Žena ve 20. týdnu těhotenství

V tomto období už i prvorodičky začínají cítit pohyby plodu. Pohyby se mohou jevit spíše jako lechtání a bublání, proto hned nečekejte, že Vás začne miminko hned kopat. Pohyby budou postupně nabývat na intenzitě. Maminky většinou uvádí, že pohyby jsou nejpatrnější v klidovém stavu a večer. Nicméně každé miminko je více aktivní v jinou denní dobu.

Při ultrazvukovém vyšetření si můžete nechat vytisknout obrázek miminka.

Kromě bolesti v podbřišku Vás mohou trápit i hemeroidy. Na tyto problémy Vám pomohou speciální gely.

Abyste předešli křečovým žílám, nestůjte dlouho na jednom místě, dávejte si nohy často nahoru, sprchujte se od chodidel ke kolenům a zkuste i nějaké speciální cvičení.

Můžete pozorovat, že nehty jsou silnější a rychleji rostou, což je dáno hormonálními změnami.

Pravidelně ošetřujte pokožku, aby nevznikaly strie.

Plod ve 20. týdnu těhotenství

Ve 20. týdnu těhotenství dosahuje plod asi 25 cm a váhy cca 300 g. Na hlavičce se objevují vlasy a rostou nehty.

Růst plodu je rychlejší než zvětšování dělohy – díky tomu se plod dotýká děložní stěny a je možné cítit pohyby.

Dolní končetiny začínají růstem dohánět horní končetiny. Miminko se začíná důrazněji pohybovat, intenzivněji kopat, jeho ručičky ohmatávají okolí.

Díky pupečníku, jehož délka je asi 50 cm, je zajištěn volný pohyb plodu. V pupečníku vedou cévy, které jsou zodpovědné za zásobování plodu kyslíkem a dalšími nezbytnými látkami.

Srdce plodu bije dvakrát rychleji než matčino srdce.

Na pokožce dlaní a chodidel jsou patrné obrazce kožních rýh. Uspořádání těchto rýh je u každého jedince individuální a dané dědičně.

Autor příspěvku: vbartos

0 komentářů: „20. týden těhotenství

  pavlina

  (6.1.2013 - 13:38)

  muzete ni vysvetlit proc mam takove bolesti pod briskem a zada me boli jsem 5 mesíci a čekam 4 dite a je mi 29 let dekuji

  Lucie

  (6.1.2013 - 13:48)

  Dobrý den,
  nezapomeňte, ať už čekáte své první, druhé nebo čtvrté dítě, každé těhotenství může být naprosto odlišné, než ta předešlá. Bolesti zad jsou s přibývající váhou v těhotenství běžné. Nespecifikujete, jaká ta bolest v podbřišku je, zda připomíná bolerst menstruační nebo jinou. Pokud tyto bolesti přetrvávají déle, poraďte se svýn gynekologem. Pokud byste začala jen slabě krvácet, na nic nečekejte a jeďte k lékaři ihned. Přeji příjemný zbytek těhotenství.

  Nikola

  (24.6.2013 - 20:41)

  dobrý večer,chtěla bych poprosit o radu,jsem ve 20tt a mam pod prsama takovy tlaky,tak bych se chtěla zeptat jestli to nejsou pohyby?jsem těhotna poprvé,děkuji za odpověď

   Lucie

   (25.6.2013 - 17:55)

   Dobrý den, pokud čekáte první miminko, 20.tt. je týdnem, kdy začínáte pohyby poprvé cítit (prvorodičky mezi 18.-21.tt.). Miminko má v bříšku ještě dost místa na skotačení, takže vám může pod žebry tlačit hlavičkou, kopat nožičkama i ručičkama. Během druhého těhotenství už s jistotou rozeznáte první pohyby mnohem dříve. Přeji pohodové těhotenství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *