18. týden těhotenství

Žena v 18. týdnu těhotenství

Ženy vícerodičky už mohou začít cítit první pohyby svého miminka (prvorodičky se na pohyby mohou těšit zhruba za 14 dnů).

Stále rychleji přibíráte na váze, až 0,5 kg za týden. Váhový přírůstek v období těhotenství je značně individuální, ale v průměru se udává okolo 12 kilogramů. Tři až čtyři kilogramy váží dítě a zbytek připadá na placentu, plodovou vodu, plodové obaly, zvýšený objem krve a vody v těle, zvětšená prsa a dělohu.

Doporučuje se cvičení, dbaní na správné držení těla a nošení pohodlné obuvi. Snažte se stravovat zdravě a zbytečně se nepřejídejte.

V důsledku zadržování vody v těle můžete trpět otoky. Doporučuje se odpočívat s nohama nahoře. Na oteklá oční víčka můžete přiložit plátek okurek.

Někdy mají hormony vliv na stav vlasů – ty mohou zesílit anebo být naopak slabší, mastnější či přesušené.

Vývoj plodu v 18. týdnu těhotenství

Vývojem prochází zejména mozek, dochází k tvorbě mozkové kůry.

Končetiny mají klouby a postupně vznikají pevné kosti. Tvoří se vnitřní ucho. Plod už má páteř. Nožičky jsou delší než ručičky.

Přes tenkou pokožku jsou patrné rysy cév a kostí, protože pokožka zatím nemá podkožní tuk.

Růst hlavičky se zpomaluje, zato růst tělíčka je čím dál rychlejší. Celé tělíčko se postupně napřimuje a více se podobá člověku.

Je vyvinut žaludek i střeva a trávicí trakt produkuje tzv. makonium (první výkaly). Ledviny a pohlavní orgány jsou taktéž vyvinuté.

Miminko začíná čím dál více slyšet a hlasitého zvuku se může i leknout.

Plod měří až 20 cm a může dosáhnout váhy 200 g.

Autor příspěvku: vbartos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *