16. týden těhotenství

Žena v 16. týdnu těhotenství

Děloha se pořád zvětšuje a objem plodové vody už činí asi 200 ml.

Můžete se setkat s tím, že Vám okolí říká, jak dobře vypadáte. To je dáno zvýšením krevního oběhu a lepším prokrvení.

V 16. týdnu absolvujete pohmatové vyšetření, ultrazvuk a také tzv. biochemický screening, při kterém Vás čeká odběr krve pro účely zjištění míry rizika genetického postižení plodu. Jedná se o tzv. triple test (TT). Stanovují se hladiny tří hormonů (hCG, AFP, E3). V případě zvýšené hladiny se doporučuje provést další vyšetření – amniocentézu (odběr plodové vody).
V současné době se genetické vyšetření začíná přesouvat do 12. – 13. týdne těhotenství, kdy je pro výhodnější, jestliže se zjistí nějaký problém.

Plod v 16. týdnu těhotenství

Vnější pohlavní orgány jsou už jasně diferencovány na mužské a ženské, a tak lze často určit pohlaví dítěte. To však neplatí vždycky.

Plod se čím dál více pohybuje, ale z toho důvodu, že ho obklopuje hodně plodové vody, nemá maminka možnost zatím pohyby cítit. Plodová voda působí jako tlumič a ochrana proti vnějším nárazům.
Pohyb je pěkně viditelný při vyšetření ultrazvukem. Nebojte se, už brzy začnete pohyby děťátka cítit.

Plod může zatínat pěsti, cucat si palec, protahovat si ruce a nohy, jednou je hlavou dolů, pak zase nahoru. Mimika plodu je vyvinutá a děťátko dělá různé grimasy. Miminko se stále víc a víc podobá lidskému tvoru.

Kůže plodu je tenká a průhledná a podkožní tuk ještě není vytvořený. Oči jsou zavřené a schovávají je oční víčka. Oči však již dokáží vnímat intenzitu světla. Začínají se vyvíjet pevnější kosti.

Ke konci 16. týdne má plod kolem 16 cm a váží cca 120 g.

Autor příspěvku: vbartos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *