15. týden těhotenství

Žena v 15. týdnu těhotenství

Množství plodové vody v děloze se zvyšuje a pokračuje rychlý růst plodu, což zapříčiní změnu postavy a výraznější váhový přírůstek.
Zbytečně se ale nepřejídejte a nezanedbávejte pohyb, jinak budete mít po porodu pravděpodobně problémy dostat se zpět na svou původní váhu.

V prsech se začíná tvořit mlezivo neboli kolostrum. Jedná se o tekutinu, kterou bude miminko po narození sát, dokud se ženě nevytvoří první mléko (tj. 2 – 5 dní). Mlezivo má bílou až žlutou barvu. Doporučují se používat speciální jednorázové vložky do podprsenek, díky kterým předejdete skvrnám.

Srdce matky je zvětšené a dosahuje o 20 % vyššího výkonu, aby dokázalo přečerpávat vyšší množství krve a dodat plodu potřebný kyslík. V průběhu těhotenství se výkon srdce zvýší celkově asi o polovinu.

Plod v 15. týdnu těhotenství

Plod pokračuje v rychlém růstu zejména do délky. Miminko měří asi 12 cm a váží zhruba 100 g.

Na hlavičce začínají růst jemné vlasy a na očích řasy. Oční víčka jsou stále srostlá. Tvar ušního boltce je už v podstatě konečný.
Plod má velmi tenkou pokožku a povrch je pokryt chloupky, kterým se říká lanugo. Vznikají první buňky, které obsahují pigment.

Srdce plodu je každým dnem silnější a každých 24 hodin přepumpuje 18 – 24 litrů krve.

Předpokládá se, že plod v 15. týdnu těhotenství již slyší a vnímá například zvuky žaludku, srdeční tep či tón hlasu.

Někdy už se podaří identifikovat, zda se narodí holčička nebo chlapeček. Na pořizování výbavičky máte ale ještě dost času, takže se neunáhlete.

Autor příspěvku: vbartos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *