Pavel Smutný zahájil výstavu na Smetanově výtvarné Litomyšli

Národní festival Smetanova Litomyšl už třináct let doplňuje také cyklus výstav vizuálního umění s názvem Smetanova výtvarná Litomyšl. Letos tuto akci odstartovala výstava GENERATION ONE, již zahájil JUDr. Pavel Smutný.

Smetanova výtvarná Litomyšl je zcela ojedinělým počinem. Vstupují do ní různí pořadatelé a společně vytváří naprosto unikátní výstavu – jak prezentovanými díly, tak počtem souběžně pořádaných výstav v desetitisícové Litomyšli. A na tom, že se tento ojedinělý projekt vůbec může konat, má velkou zásluhu JUDr. Pavel Smutný.

Pomocnou ruku podává Bohemian Heritage Fund

JUDr. Pavel Smutný působí jako advokát v kanceláři Císař, Češka, Smutný, která je známá například tím, že zastupovala stát v kauze Čepro. Pavel Smutný však má ještě spoustu jiných aktivit. Je prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory, inicioval založení Ceny Arnošta Lustiga, je členem Rady Národního divadla a také správní rady Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Hlavně však založil nadační fond Bohemian Heritage Fund, prostřednictvím nějž podporuje kulturní projekty na území ČR. A svou podporu vyjádřil i Smetanově výtvarné Litomyšli. Není tedy divu, že měl příležitost zahájit její hlavní výstavu GENERATION ONE.

GENERATION ONE byla naprosto unikátní výstavou

Výstava GENERATION ONE (v překladu generace jedna) získala svůj název právě od toho, že vzdávala poctu první generaci velkých českých umělců, již překročili formu klasického obrazu či sochy. Jedná se o ty, co se narodili kolem roku 1930 – jmenovitě například Alena Kučerová, Jindřich Zeithamml, Jiří Hilmar, Stanislav Kolíbal, František Kyncl či Otto Gutfreund. Všichni žili v nelehké době a museli projevovat vysokou dávku odvahy. A to právě JUDr. Pavel Smutný oceňuje. Věří, že odvaha a činnosti s nejistým výsledkem jsou někdy zárodkem velkých věcí.

Autor příspěvku: Hedy