Oblečení a doplňky z korku – ekologický styl

Také si představujete korek výhradně jenom jako materiál, který využijete jenom ve své domácnosti, a to třeba na podlahy, nebo například na obklady vašich stěn? Rozhodně se nejedná o jediné využití tohoto materiálu, jelikož výrobky z korku mohou nabídnout o mnoho více možností. Nejenom, že jsou unikátní na první pohled, nebo že nabídnou mnoho kvalitativních vlastností. Opomíjet nesmíme ani to, že jsou spojeny s ekologickým stylem života. Jak a proč? Na to se společně podíváme.

Získávání korku

I když je dřevo považováno za obnovitelný zdroj, rozhodně to neznamená, že je správné stromy kácet a místo nich vysazovat nové. To příliš ekologické není. A tak se není třeba obávat, že právě toto by byla cesta, jak se korek získává. Ten je totiž získáván zcela jiným způsobem, o kterém opravdu můžeme říci, že je ekologicky friendly. Pokud se podíváme na korkový dub, který je hlavním dodavatelem potřebné suroviny, tak se jedná o strom, který ke svému růstu nevyžaduje nijak velké množství vody, stejně jako nevyžaduje žádná speciální hnojiva, nebo jiné chemické produkty. Zkrátka a jednoduše si roste, a to hlavně na území Portugalska. Když doroste věku 9 – 15 let, dochází k tomu, že je z něho seškrábána vrchní kůra, která je právě hlavní surovinou pro výrobu produktů z korku. Tím, že je oškrábána tato vrstva nejenom, že nedochází k poškození daného stromu, ale jeho schopností je i to, že danou vrstvu opět v budoucnu obnoví.

Následná využitelnost korku

Jak je korek získáván již víte a z toho je poměrně jasné, že ekologickým materiálem opravdu je. To vám ale potvrdí i informace o následné využitelnosti korku. Pokud už výrobek z něho přestane sloužit, můžeme na něho pohlížet jako na materiál, který je recyklovatelný. To pochopitelně znamená, že se z původního produktu opěr vyrobí potřebná surovina a z té je vytvořeno něco jiného. Dodejme ale i to, že i když se původní produkt vyhodí, nijak to přírodě neublíží. Proč? Jelikož korek se dokáže v přírodě celkem dobře a jednoduše rozložit. A to bez obav z toho, že by byl daný kus korkového materiálu označován jako odpad. I to jasně ukazuje, že ekologická stránka věci je zde více než pozitivní.

Jaké výrobky jsou hitem?

Ekologickou stránku máme zmapováno. Podívejme se proto i na to, jaké výrobky jsou hitem. Jistě budete překvapeni, že jich je více než dost. Když budeme konkrétní, tak dominují třeba boty, stejně jako nejsou nic výjimečného ani různé taška a batohy, stejně jako peněženky. Z korku ale může být vyrobený třeba i kvalitní pásek, nebo též klobouk. Vše doplňuje i bohatá nabídka různých drobností. Co třeba takové pouzdro na mobil nebo tablet, vyrobené z tohoto materiálu? Ano, i toto existuje a i toto ukazuje, že možnosti tohoto ekologického materiálu doslova překračují hranice toho, co si jenom představí běžný člověk.


Autor příspěvku: Hedy