Jak rychle naučit dítě na nočník?

Používání jednorázových papírových plen je v dnešní době samozřejmostí, ale jednoho dne přijde čas, kdy se dítě bude muset přeorientovat na nočník. Přechod z plenek na nočník je velkou událostí jak pro dítě, tak pro rodiče. Vám to navíc ušetří nejen peněženku, ale i nervy z neustálého porovnávání s kamarádkami nebo nechápavých dotazů tchyně, jak je možné, že Vaše dítě ještě na nočník nechodí.

Kdy je ta správná doba?

To je velmi individuální. Obecně se má zato, že holčičky jsou šikovnější a na nočník se naučí rychleji, ale není to pravidlem. Ideální doba pro první posazení je okolo jednoho roku věku, aby se dítě s nočníkem seznámilo. S tím pravým nácvikem však vyčkejte do 15 až 18 měsíců věku dítěte. Možná máte ve svém okolí maminky, které se chlubí, že jejich ratolest chodí na nočník už od půl roku. Co už však nepřiznají, je někdy také to, že je tam drží násilím, dokud se nevyprázdní. Ale to nemá se samotným nácvikem nic společného. Některým šikovným dětem se to jistě dařit může, ale později mohou polevit a naučenou činnost „zapomenout“. Každé dítě musí do té správné fáze zkrátka dozrát. Poznáte to například podle toho, že začne mít o nočník samo zájem, jeho plenka zůstane minimálně tři hodiny suchá a špinavá mu bude vadit, dokáže plnit složitější pokyny a úkoly, může se snažit sundávat si kalhoty a podobně.

Seznámení s nočníkem

Nejprve nočník dítěti ukažte (v obchodě si ho dokonce může samo vybrat, kdy si zvolí svůj oblíbený motiv), vysvětlete mu, k čemu se používá, jak se na něj sedá a nechte ho, aby si to vyzkoušelo. Některé děti jsou zvědavé a nadšené, jiné se zaleknou. Netrapte se, pokud se ze začátku setkáte s neúspěchem v podobě pláče. Pro dítě je situace nová a nezvyklá, a bude možná chvíli trvat než si uvědomí, že na nočníku nesedí za trest a než pochopí, co po něm chcete. V žádném případě ho na nočníku nedržte extrémním násilím a nekárejte ho. Vybudovalo by si v sobě k němu odpor a celou situaci by to zkomplikovalo a prodloužilo. Vyzkoušejte to za chvíli nebo další den znovu. Je vhodné se nácviku věnovat tehdy, pokud máte dostatek klidu a času, nikdy ve spěchu – buďte trpěliví.

Jak pokračovat dál?

Dítěti oblečte klasické kalhotky/slipy bez plenky. Ideálním obdobím pro tento nácvik je však léto, kdy může dítě běhat po zahradě zcela nahé. Nebo můžete vyzkoušet tzv. plenky na učení, které sice moč ani stolici nepropustí, ale dítě pocítí, že je mokré. V dnešní době jsou k dostání i s obrázky, které po „nehodě“ zmizí.

Nočník byste měli mít neustále při ruce, posazovat na něj dítě co nejčastěji a po každém úspěchu ho pochválit! Vhodné je také volit nekomplikované oblečení, které lze snadno rozepnout/svléknout.

Pokud po čtrnácti dnech nácviku dítě nechápe, co po něm chcete, je to známkou toho, že ještě není dostatečně vyzrálé. Opakujte proto nácvik za další měsíc.

Když se obejde bez plenky přes den, nedávejte mu ji ani na odpolední spánek, ale ihned po probuzení ho na nočník posaďte. Postupně můžete zkusit vysazovat plenku i na noc. Pokud se chystáte někam na cestu nebo návštěvu, přičemž nevíte, zda si dítě samo řekne, plenku mu pro jistotu dát můžete, i když to může děti učit určité pohodlnosti a vracet je o krok zpět.

Není výjimkou, že některé děti soupeří (jako i v jiných činnostech) se starším sourozencem a plenek se zbaví rychleji, protože se mu chtějí vyrovnat.

Když Vaše ratolest dosáhne věku zhruba 2,5 – 3 let, můžete začít s nácvikem na záchod. V to případě je vhodné pořídit dětské sedátko a stoličku.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *