Jak řešit neshody s učitelkou

Učitelé jsou autoritativní osobnosti jak pro žáky, tak pro jejich rodiče, tak to prostě je. Občas se ovšem může Vaše dítě dostat do situace, kdy musí řešit drobné nebo větší problémy právě s chováním nebo výukou svého pedagoga. Kde končí veškerá legrace a začíná problém, který může končit i šikanou ze strany učitele?

Co dělat, když si učitel na dítě zasedne?

Může se stát, že se dítě začne přes prvotní nadšení snažit škole vyhýbat. Problémem nemusí být lenost nebo potíže se spolužáky, ale právě neshody s pedagogem. Taková školní docházka může Vašemu dítěti značně znepříjemnit život.

Jako ve všem, tak i v tomto případě záleží na jeho povaze. Některé dítě se s problémem svěří ihned na počátku, jiné si nechává své starosti pro sebe.

Sledujte varovné signály

Následující znaky chování dítěte by Vám měly prozradit, že je s Vaším dítětem něco v nepořádku. V první řadě jde o zhoršení prospěchu nebo nechuť k určitému předmětu, ne ke škole celkově.

Dále se jedná zejména o apatii, ztrátu chuti k jídlu, smutnou náladu, stres a nevolno před odchodem do školy a podobně. Není zárukou, že jde v každém případě o problém s učitelem, zpozornět byste však měli.

Pokud si Vaše dítě hraje na hrdinu a zarytě mlčí, zkuste se opatrně zeptat jeho kamarádů nebo spolužáků, zda netuší, v čem je zakopaný pes.

Jak se šikana ze strany učitele projevuje?

Nikdo není dokonalý a nikdo se nemůže zalíbit každému. Problémový učitel si mohl Vaše dítě vybrat zcela náhodně nebo kvůli nějaké odlišnosti (vzhledové, mentální).

Další možností je ta, že je Vaše ratolest v daném předmětu slabší a nebo kantora provokuje nevhodným způsobem, možností je celá řada. Někdy má pedagog ohledně znalostí žáků jinou představu a má na ně tím pádem vyšší požadavky, které mnohdy není snadné nebo možné splnit.

Šikanování se může projevovat psychickou formou (zesměšňování před třídou), ale i fyzickou (tahání za vlasy, klečení na zemi, jiné fyzické tresty a podobně). Časté je ale třeba také velké množství poznámek v žákovské knížce. Ať tak či tak, je nutné jednat a zakročit.

Můžete si promluvit buď s učitelem a nebo přímo ředitelem školy. Pokud Vám ani vedení školy nebude chtít vyjít vstříc (můžete se setkat i s názorem, že jiného kantora nemají), měli byste zvážit změnu školy.

Jak s učitelem jednat?

I když se jedná o choulostivou situaci, kdy chceme chránit své dítě, neměli bychom ztrácet svoji úroveň. Nejhorší jsou samolibí nebo agresivní rodiče. Domluvte se s pedagogem na soukromé konzultaci a zkuste s ním v klidu a rozumně daný problém probrat.

Zeptejte se, jaké nároky klade na Vaše dítě, popřípadě ho informujte o nepřiměřeném chování, které k Vašemu dítěti zaujal. Chovejte se slušně a příjemně, avšak pokud je to již Vaše několikátá společná schůzka a už na některé z těch minulých na Vás nechalo kantorovo chování špatný dojem, vezměte s sebou na konzultaci ještě někoho dalšího.

Může to být někdo blízký, ale klidně i zástupce ředitele nebo přímo vedení školy. Ujasněte si svoje představy o řešení problému a v budoucnu projevte zájem a zeptejte se, jak dítěte, tak učitele, jak se situace vyvíjí a zda je všechno v pořádku.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *