Proč a jak vařit domácí příkrmy

Každý rodič ví, jak potřebné jsou dětské příkrmy, které dítě dostává zezačátku jednou denně. Máme na výběr z mnoha značek, které poskytují na trh mnoho typů těchto příkrmů. Tyto příkrmy se cenově pohybují od 20 Kč – 40 Kč, cena je závislá od značky výrobku, ale také od kvality jeho složení.

Proč vyrábět domácí příkrmy

Jen málo domácnosti převyšuje průměrný příjem běžné české rodiny a tak příkrm 7x týdně dělá cca 210 Kč, což v měsíčním rozpočtu po vynásobení číslem 4 není úplně málo, nehledě na pleny a další věci, nezbytné pro výchovu děťátka.

Druhým důvodem je to, že kupované příkrmy jsou samozřejmě mnohem méně kvalitní. Je pravda, že toto odvětví potravinového průmyslu je velmi pečlivě hlídáno, aby příkrmy nepřekračovaly povolené množství éček či soli, při pročítání složení vás však může zaskočit, že v příkrmu nenajdete brambor, ale třeba sušené bramborové vločky. Je proto logicky mnohem šetrnější připravovat dítěti příkrmy doma.

Není to přitom nic náročného, a když najednou uvaříte z většího množství potravin, příkrmy vám vydrží na několik dní dopředu. Příkrmy v obchodě také nenakupujeme na delší dobu než dva týdny, kde bychom je všechny skladovaly..

Příkrm podomácku

Co budeme na kvalitní dětský příkrm potřebovat:

  • 500 g hovězího masa
  • 1 větší kuřecí prso
  • 5 větších brambor
  • 5 větších mrkví
  • 1 brokolice
  • Rukola
  • Mražená kukuřice, možno přidat další mraženou zeleninu

Postup

Nejprve nalejeme vodu do tlakového hrnce, posolíme a dáme na plotnu. Dále začneme krájet hovězí maso, chceme-li opravdu libové, trochu si s ním pohrajeme. Jakmile se voda v tlakovém hrnci začne vařit, přidáme do ní nakrájené hovězí maso a necháme jej 20 minut vařit.

Během toho si připravíme kuřecí maso, které opět nakrájíme nadrobno, po 20 minutách přidáme do vroucí vody. Nakonec oloupeme a nakrájíme zeleninu, brokolici odlámeme růžičky, přisypeme také mraženou zeleninu, vaříme do změknutí zeleniny. Jakmile jsou všechny přísady měkké, ve vroucí vodě spaříme rukolu.

Před tím, než začneme celou směs mixovat, si odlejeme do hrnce trochu vývaru z tlakového hrnce. Vždy odléváme radši více, než méně. To proto, aby nebyl rozmixovaný příkrm příliš řídký. Pokud je hustší, než bychom si představovali, přilejeme trochu vývaru.

Po rozmixování už jen příkrmy rozdělíme do plastových misek a dáváme zamrazit. Nejdéle však na dobu dvou týdnů. Od dovršeného jednoho roku dítěte je možné kuřecí a hovězí maso nahrazovat sladkovodní rybou.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *