Je dobré dítěti organizovat program, nebo je lepší jej nechat být?

5330849194_c3a4ef78b6Spousta z nás přemýšlí o tom, jak svým dětem vyplnit čas a na jaké kroužky je přihlásit. Cílem je to, abychom děti začlenili do kolektivu a dali jim něco, co je baví.

Spousta z nás, má tendenci dávat děti na kroužky, které jsme my jako malí milovali a kde jsme se viděli úplně někde jinde, ale z jakéhosi důvodu jsme v tomto směru neuspěli a tak se snažíme o to, aby když už ne my, uspěly alespoň naše děti a dokázaly to, co jsme my dokázat nezvládli. Spousta z nás promítá do dětí své nesplněné ambice a touhy.

Děláme tím ale ohromnou chybu. Děti by totiž měly dělat to, co je baví a k čemu mají kladný vztah a rozhodně by neměly být nuceni do toho, co chceme my, jejich rodiče.

Důležité je tedy to, že budeme sledovat, co naše děti baví a nenutit je do toho, co bavilo nás v jejich věku. Pokud vidíte, že vaše dítě rádo maluje a baví ho to, není důvod jej nepřihlásit na výtvarnou výchovu, nebo na kroužek, kde se tvoří.

Možná máte doma chlapce, který je nadšený do sportu a vidí v tom naplnění, pak je dobré na tento fakt pohlížet jako na něco, čemu by se měl věnovat. Třeba zjistí, že jej to nenaplňuje, nebo že by se rád viděl někde jinde, ale zde není důvod pak nezkusit jiný kroužek.

Nikde není psáno, že když se s něčím začne, tak by se v tom mělo pokračovat stůj co stůj. Samozřejmě je lepší, když se něčemu věnují děti roky, protože jsou pak samozřejmě v této věci lepší a lepší, ale pokud je to nebaví, není důvod v tom setrvávat.

Máte hyperaktivní dítě? Pak to řešte kroužky, které jsou pro tyto děti vhodné. Je spousty kroužků, na kterých se hyperaktivní děti dokážou pořádně vyřádit. Pokud se rozhodnete dát své dítě na kroužek, pak by to mělo být něco, co jej bude bavit a nebude jej to zatěžovat.

Není nutné dávat dítě každý den na něco, protože pak nestihne mít čas na věci, které jej také naplní a to je hraní s hračkami, běhání venku a podobně. Některé děti chtějí vyzkoušet více kroužků a to především proto, že tam chodí třeba jejich nejlepší kamarád, nebo kamarádka. Pokud se jim tam líbí, není důvod něco měnit. Nutit bychom je ale do ničeho rozhodně neměli.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *