Jakou stavebnici vybrat pro nejmenší děti?

Nevíte, jakou stavebnici vybrat pro své děti kolem dvou, tří let? Máme pro vás pár tipů na stavebnice, které se pro nejmenší hodí a rozhodně je i baví.

Dřevěné kostky – přírodní i barevné

Seženete už od 100 Kč.

Dřevěné kostky, kvádry a válce jsou velmi oblíbené, nadčasové a příjemné. Je to hlavně úžasný přírodní materiál. Dřevo je hřejivý materiál, zdravotně nezávadný a bezpečný. Při výběru kostek si dejte pozor hlavně na barvy, kterými jsou kostky natřené, a ujistěte se, že jsou jemně zbroušené, nehrozí třísky.

Svým dětem můžete vybrat barevné i přírodní. Zajímavou alternativou jsou například kostky Jenga a podobné. S nimi si můžete zahrát světově oblíbenou hru – postavíte věž a postupně vytahujete kostky. Komu se věž zřítí, ten prohrál.

Z kostek děti rády staví domy, ohrádky pro gumová zvířátka, kluci garáže a závodní dráhy. Neexistují žádné limity: platí čím víc kostek, tím větší legrace.

Ze dřeva seženete i krásné vkládačky s obrázky nebo vláčkodráhy. Ty doporučujeme hlavně klukům, je to rozhodně top hračka.

Tipy na aktivity

  1. Postavte společně komín. Nebo stavte každý zvlášť a počítejte, kolik kostek děti zvládnou dát na sebe.
  2. Naučte je rozlišovat barvy. Namalujte na kousek papíru kruhy, čtverce, obdélníky a trojúhelníky. Vybarvěte je stejnými barvami, jako jsou kostky a nechte děti přiřazovat stejné tvary i barvy.
  3. Obkreslujte tvar čtverce, kruhu a trojúhelníku na papír.

Malé a velké puzzle

Koupíte už od 20 Kč.

Velké puzzle seženete v různých variantách. Mohou mít předkreslený motiv nebo jsou jen jednobarevné. S pěnovým materiálem se dětem dobře manipuluje a je lehoučký. Co si zkusit třeba složit a skočit si panáka?

Malé puzzle volte pro nejmenší děti takové, co mají co nejméně dílků. Klidně jen tři. V prodeji jsou krásné puzzle se třemi, čtyřmi dílky s motivem zvířete nebo jednoduchého motivu. Nejprve jim to možná nepůjde, ale později je zvládnou postavit samy. Hraním s malými puzzlemi si zdokonalují jemnou motoriku. Doma můžete vyrobit i vlastní puzzle. Stačí na čtvrtku něco nakreslit a rozstřihnout. Použít můžete i nějaký obrázek z časopisu, pohled.

Tipy na aktivity

  1. Nechte děti, aby vám podávaly určitou barvu velkých pěnových puzzlí, starší nechte stavět samotné.
  2. Namalujte na papír jablko, míč, slunce. Rozstřihněte jej na 4 části a nechte děti, aby daly obrázek dohromady.

 

LEGO Duplo

Koupíte zhruba od 150 Kč.

Stavebnice LEGO Duplo splňuje normy pro děti již od 1,5 a 2 let. Záleží na konkrétní stavebnici. Vybírat můžete z tematických setů nebo boxů se základními tvary. K nim se my přikláníme. Nejmenší ratolesti určitě zabavíte vkládacími kostkami, holčičkám se líbí sety se zvířátky a klukům budou hodit dopravní prostředky. LEGO Duplo má výhodu, že jeho kostky do sebe perfektně zapadají, nijak nedrhnou, mají lehce zaoblené hrany. Jsou akorát velké pro dětské ruce a ty s nimi snadno manipulují.

Tipy na aktivity

  1. Vezměte prázdnou krabici a udělejte do ní otvory o něco větší, než jsou kostky. Můžete je okolo vybarvit základními barvami, jako mají kostky LEGA. Nejmenší děti budou vkládat kostky do krabice, větší se už mohou soustředit i na barvy.
  2. Děti také baví, když si vyválí placku z modelíny a kostky do ní obtiskují. Mohou vznikat obrázky, geometrické tvary, co vás napadne.
  3. Stavte tvary z kostek podle předlohy. Existují knížky a návody, podle nichž se můžete inspirovat. Stavět jednoduchá zvířátka – žirafy, kuřátka, slony a podobně.

Magformers43104400.2_800_800_wm_fit

Pořídíte od 600 Kč.

Stavebnici Magformers už najdete v mnoha školkách, stala se rychle velmi oblíbenou díky své bezpečnosti a u dětí vede díky výrazným barvám a snadnému stavění. Je to kouzlo. Poskládáte vedle sebe pár čtverců, pak uděláte jeden pohyb a vlivem přitažlivosti se z placaté věci stane dům, koule nebo velký kostel. Máme ji vyzkoušenou na vlastních dětech a fakt je baví. Staví z ní všechno. Její jedinou nevýhodou je její vysoká cena, ale vyplatí se do ní investovat.

Starostlivé maminky určitě uklidní, že je naprosto bezpečná. Magnety jsou pevně uzavřeny v  obalech, které byly testované proti rozbití. Tahle hračka vydrží generace.

Tipy na aktivity

  1. Nejmenší děti naučíte barvy a základní geometrické tvary.
  2. Společně s dětmi překonávejte výzvy a tvořte vše, co vás napadne. Domy, dopravní prostředky, zvířata. Na začátku si budete myslet, že to nejde. Ale děti vás překvapí svou fantazií a určitě zvládnou postavit cokoli.

 

Zapomněli jsme na nějakou vámi oblíbenou stavebnici? Pošlete nám tip, rádi se necháme inspirovat a vyzkoušíme něco nového.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *