Jak vysvětlit dítěti, kde se berou děti?

Každé malé dítě je zvídavé a ptá se na několik otázek denně. Zajímá ho úplně všechno a většinou jsou rodiče rádi, že mohou své malé dítě naučit něčemu novému a že on sám má o to zájem. Avšak pravdou je, že když nastane otázka, kde se berou děti, každý rodič uvažuje o tom, jak to dítěti vysvětlit. Každý si vybere svůj příběh, jak to dítěti vymyslí.

Miminka přináší pták

Asi nejčastějším příběhem, jak se na svět dostane dítě, je že ho přinese pták. Nejčastějším ptákem jsou čápi či vrány. Někdo také říká, že čápi nosí chlapečky a vrány nosí holčičky. Avšak právě proto, že jde o tak známou a hojně používanou argumentaci, tak děti tomu přestávají věřit, zejména pokud vidí, že je maminka těhotná, že má velké bříško a vědí, že miminko je uvnitř.

Říct jim pravdu?

Někteří rodiče si pokládají otázku, zda není lepší to dětem říct rovnou. Avšak pravdou je, že mnohdy jsou na tyto informace děti hodně malé, aby věděli veškeré informace, proto je těžké vysvětlit jim to. Někteří rodiče jim chtějí říct pravdu, ale bez detailů, tak některé okamžiky vynechají. A namísto vášnivých okamžiků říkají, „když se má maminka a tatínek rádi“ a podobně. Pravdou je, že děti jdou opravdu zvědavé a někdy se dále vyptávají, takže tomu nejde uniknout, a proto tedy rodiče volí nějaké vymyšlené příběhy.

Příběh o semenu

Jeden ze zajímavých příběhů je to, že maminka spolkne semínko, které později v ní klíčí a roste, a když je už dorostlé, tak vyjde na svět. To je velmi pěkný příběh, ale pak se může stát, že naše zvídavé ratolesti uvidí, jak někdo jiný jí nějaké semeno a hned si myslí, že také bude mít miminko. A pak zase budete muset hledat pohádku, kde vysvětlíte, proč ono semínko funguje jen na některé lidi.

Klouzačka

Jistý pár také vymyslel příběh o klouzačce, že miminko sjede po klouzačce přímo mamince do bříška a tam musí na chvíli zůstat, aby dorostlo a bylo zdravé. A když samo bude cítit, že už je dostatečně velké, tak zaťuká a tunelem vyjde z maminky ven a dostanete se na svět. To je také velmi krásný příběh, ale problém může nastat, když si o tom děti budou vyprávět vzájemně ve školce a každý přijde i jinou teorií. Pak se může stát, že děti budou zmateny a budou chtít po svých rodičích vysvětlení.

Domluvit se s ostatními rodiči?

Aby dítě věřilo vaším vymyšleným příběhům, nesmí nastat situace, že by někde slyšeli něco jiného, proto se někteří rodiče sejdou a společně se domluví, jakou pohádku pro své ratolesti vymyslí, ať všichni věří tomu jednomu a nebudou se dále vyptávat. Avšak je to problém, protože dětiček je ve školkách a ve školách mnoho a je hodně obtížné setkat se se všemi rodiči, jen abyste se vyhnuli trapné situaci.

Říct dětem pravdu o porodu je těžké. Hodně záleží na tom, jak je vaše dítě staré. Avšak pravdou je, že nejvíc se zajímá ve věku, kdy mu nemůžete říct veškeré detaily.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *