Jak vyjít s puberťákem

Každý jsme si tímto obdobím prošli a každý jsme měli pocit, že jsme spolkli všechnu moudrost světa a že víme vše nejlépe, že jsou rodiče trapní a staromódní a my víme nejlépe, co chceme a co dělat. A naše děti v tomto období nejsou jiné. Mají pocit, že rodiče jsou k ničemu, že je nepotřebují a že si mohou dělat co chtějí a hlavně, že to co si myslí, je jediná možná pravda a jinou neuznávají.

Malému dítěti vysvětlíte, jak se věci mají a donutíte jej poslouchat. Koho už však poslouchat nedonutíte, je váš puberťák. Ten bude vaše pokusy o výchovu těžce bojkotovat a vy jako rodič mu se svými názory budete pro smích.

Začne vás poučovat o tom, co byste měli nosit na sobě, že to co máte je trapné. Váš účes je také trapný, jeho kámoši na vás budou blbě koukat a podobně. Máte se na co těšit.

Velmi důležitou roli pro obě pohlaví vašich dorostenců hraje internet a hudba a pokud si ji nebudou moci doma pustit na plný koule, tak ji budou mít na plné koule alespoň ve sluchátkách a budou si v myšlenkách žít svůj vlastní svět. Hudba je v tomto období velmi důležitá a mladí lidé se jí obklopují. Dává jim prostor k přemýšlení a k utváření si vlastních priorit a vzorů. Máte-li doma puberťáka, budete muset vést podporu jeho výchovy zcela nenápadně, aby neměl pocit, že jej někam vy tlačíte.

V tomto období si totiž nenechá poradit, natluče si pusu a bude koukat proč, když on sám přece věděl, že to co dělá, je to nejlepší. Všichni rodiče náctiletých se potýkají s těmito problémy a dokonce si myslí, že někde ve výchově asi nejspíše udělali chybu.

Děti by nejraději, aby rodiče jejich život nenarušovali, nezasahovali do něj a stáhli se někam do ulity, kde by si žili ten svůj nudný a trapný život. Rodič ale v této době musí být podpora pro chyby, které náctiletý dělá. Musí překousnout mnoho různých přešlapů, což není lehké, ale měl by si vzpomenout sám na sebe, jak se v tomto období choval a měl by to tolerovat.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *