Jak naučit dítě spinkat samotné

Když máte dítě, musíte stále dbát na jeho výchovu, dodržovat určitá pravidla a harmonogram dne, aby dítě vědělo, co se smí a kdy. Stejné je to i u usínání. Pokud chcete, aby vaše děťátko spinkalo samo, musíte ho k tomu přimět a naučit ho k tomu dobrým režimem.

Malé děti prospí většinu dne, když jsou úplně malinké, spí asi 16 až 20 hodin denně. To jsou děti do jednoho měsíce. Zde problém s usínáním není. Děťátko se probudí pouze v případě, že má hlad, je počůrané nebo se cítí nepohodlně, ale jakmile problém odstraníte, je zase klid a miminko pokračuje v nerušeném spánku.

Děti od jednoho do čtyř měsíců spějí okolo 17 hodin denně. V tomto věku si začínají zvykat na střídání dne a noci a proto, když dáváte miminko přes den spát, měli byste dodržovat zásadu, že nebudete v pokojíčku zatahovat závěsy, ale necháte odtáhnuté, aby dítě vědělo, že je opravdu den. Večer byste zase měli dodržovat tmu a klid v pokojíčku.

Od čtyř měsíců spí děti okolo 14 hodin za den. Od půl roku už většinou nepotřebuje dítě večer krmit a tak je na řadě učit dítě usínat samotné.

Podmínky pro klidný dětský spánek

Aby vaše děťátko spalo nerušeně celou noc, je třeba mu zajistit příjemné podmínky pro spaní. Mezi ně patří právě tyto podmínky:

  • Lehké a prodyšné oblečení, jako jsou košilky, kombinézky nebo dupačky. Oblečení by rozhodně nemělo dítě tlačit.
  • Ideální teplota v pokojíčku by se měla pohybovat okolo 18 až 20 C.
  • Mělo by mít kvalitní matraci v postýlce, na které se mu bude dobře spinkat.
  • Do jednoho roku nepoužívejte polštář pod hlavičku.
  • Do půl roku my mělo dítě spinkat společně s rodiči v jedné místnosti, od půl roku už je na vás jestli v tom budete ještě chvíli pokračovat anebo ho přestěhujete do vlastního pokojíčku.
  • Nikdy by nemělo spát miminko na bříšku, mohlo by vdechnout obsah žaludku. Ideální poloha je na zádech.

Jak na uspávání? Jděte na to Estivillovou metodou

Podle diskuzí na internetu je Estivillova metoda velmi účinná. Funguje až u 96% dětí, které se tak naučily spinkat samy.

Základem je pravidelný režim. Takže večeře, koupání, večerníček, čtení pohádky a pak spinkání.

Pro spinkání byste měli mýt připravené všechny věci, které dítě chce v postýlce anebo mu je tam chcete dát. Dětský kolotoč, plyšáky nebo panenku. Rozhodně by o vašem rozhodnutí měli vědět všichni členové rodiny, kteří děťátko uspávají, aby ho akceptovali a dělali to stejně, jako vy.

Když máte za sebou večeři, koupání, večerníček i čtení pohádky, dítě by už mělo byt v postýlce a usínat. Než odejdete z pokojíku, zkontrolujte, jestli má u sebe všechno a řekněte mu kouzelnou větu. Tu byste měli mít připravenou a měla by být snadno zapamatovatelná, protože ji budete v noci ještě několikrát opakovat. Může znít třeba takto: „Eliško, teď krásně spinkej, maminka je nablízku, máš tu panenku i medvídka a ti tě budou ochraňovat, tak sladce spinkej beruško.“ Dáte mu pusu na čelíčko anebo jenom pohladíte a odcházíte z pokojíčku.

Větu byste neměla říkat moc přísně, ale měla by znít důrazným tonem, aby dítě pochopilo, že to myslíte opravdu vážně.

Čím dřív s touto metodou začnete, tím dřív se tomu vaše dítě naučí a nebude dělat problémy dožadováním se vás, třeba pláčem nebo zvracením. Pokud ano, převlečte ho, a znovu ho uložte do postýlky. Nehlaďte ho, neseďte u něj, řekněte kouzelnou větu a odejděte z pokoje.

Dítě si časem zvykne a naučí se usínat samo. Musíte ale vydržet pravidelný režim a za pár dní už se konečně vyspíte i vy.


Autorka: Sellus Rio

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *