Dítě je zázrak, ne samozřejmost

Ženy se v novém tisíciletí musí vyrovnávat s mnoha situacemi, které byly ještě před několika dekádami naprosto nemyslitelnými. Díky sexuální revoluci v 60. letech minulého století získaly právo rozhodovat o svém těle, následný vznik antikoncepčních pilulek jim umožnil rozhodovat i o termínu mateřství. V 90. letech se v Česku otevřely hranice, ženy začaly cestovat, poznávat svět, studovat v zahraničí, vytvářet kariéru na úrovni mužských protějšků. Jenže na rozdíl od mužů mají ženy ve svých tělech „biologické hodiny“, které neúprosně odměřují čas možného početí potomka.

A tak se mnoho žen dostalo do situace, kdy jsou 10 i 15 let za vrcholem ženských reprodukčních schopností (cca mezi 20.-24. rokem) a najednou zjistí, že pořídit si dítě není tak snadné jako vše ostatní, co za svůj věk zažily.

Je proto zapotřebí do seznamu „projektů/cílů“ našich životů umístit založení rodiny na přední místa, nechat si to dost času a hlavně – zařídit vše potřebné.

Tak především je nutné mít partnera, který s našimi plány souhlasí a aktivně se účastní. Ano, tím myslíme i pravidelný intimní styk, bez něho to opravdu nepůjde. Další položkou na seznamu je zdravý, aktivní styl života. Pokud má žena nadváhu, a navíc kouří, má jen pětinovou šanci přirozeného početí.  A to a i v případě podstoupení léčby neplodnosti, kdy jsou její šance na úspěch výrazně nižší. Souvisí to s počtem vhodných vajíček. Navíc je tato skupina žen (obézní a/nebo kuřačky) více postižena pravděpodobností ne jen potratu, ale i předčasného porodu. Proto ženy – nekouřit, cvičit a zdravě jíst!

V neposlední řadě je nutné duševní zdraví. Současné požadavky na úspěšnou ženu jsou často za hranicí možností, až vzniká jakýsi fenomén „výkonového těhotenství“. Ženě, které se doposud dařilo vše, na co sáhla (ať už se jednalo o kariéru, výběr partnera, vzdělání) a měla tak svůj život pod kontrolou a mohla ho směřovat podle svých přání a tužeb, se najednou hroutí svět jako domeček z karet – přicházejí pocity neúspěchu i zklamání ze sebe samé. Bohužel se mnohdy nejedná pouze o tlak okolí, ale i ze strany rodiny a partnera. Tato náročná životní etapa může vyvrcholit i psychickými problémy, jistou formou životní krize, vzdáním svých ideálů, nebo naopak chorobnou tužbou po dítěti.

Chcete-li se tedy vyvarovat tohoto vážného stavu, nebo v něm již jste, určitě využijte psychologického poradenství, které vám i vašemu partnerovi nastíní vaši situaci z jiného úhlu, pomůže vám odbourat zbytečné strachy a obavy a ukáže vám cestu, jak se z dosavadních neúspěchů nezbláznit.

Poslední možností je umělé oplodnění, na které mnoho žen podvědomě spoléhá. Tato metoda ale není zázračná, není to tak, že si žena může bez obav dítě na klinice „koupit“. Bohužel jde pouze o cestu, jak pravděpodobnost početí zvýšit, nikoliv zaručit. Na to musí ženy myslet předem a nenechávat osud své rodiny na „vědě“.

Bohužel, nebo bohudík, početí nového života je stále ještě mimo dosah našich inženýrů, je to věc mezi Nebem a Zemí.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *