Kdo budí vaše ratolesti?

Pokud máte děti, které už jsou větší a musí chodit večer hezky v osm spát, aby každé všední ráno vstalo do školky a do školy, tak musíte myslet i na to, jakým způsobem se probouzejí. Někomu to připadá jako maličkost, avšak ve skutečnosti je správné probuzení opravdu důležité.

Po ránu pohlazení maminky

Pro dítě je úplně nejlepší probuzením maminčino pohlazení. Rozhodně se dítěti bude mnohem lépe vstávat, když za ní do pokojíčku přijde maminka a něžně ho probudí. Každopádně dejte si pozor, aby vaše ranní buzení vypadalo tak, že otevřete dveře a do pokoje zařvete, vstávej. Tím dítěti jen uškodíte. Je důležité ukázat mu, že vstávání je příjemný proces, aby si na to zvyklo.

Příjemné probuzení, musí mít příjemné pokračování

Aby si děti opravdu zvykly na každodenní vstávání a bylo to pro ně příjemná součást dne, tak musíte aspoň ze začátku vytvořit příjemnou atmosféru. Úplně ideální je dobře udělat něco, co má dítě rádo. Například hned potom, co vstane a udělá ranní hygienu, můžete mu uvařit teplé kakao. Jednak bude muset něco posnídat, protože jít hladové do školy není šťastné řešení, ale zároveň to bude pro ně jistá motivace. Nemusí to být kakao, ale něco, co má rádo. Avšak musí to být s mírou, aby zase dítě nevstávalo jen kvůli nějaké odměně, která je ke všemu nezdravá.

Rozhodně ne mobilem!

Nejhorší, co můžete udělat je nastavit budík dítěti na mobilu. Je jednoznačné, že mobil je velice pohodlné řešení, avšak dítěti, které se teprve seznamuje s denním rytmem, to nemůže pomoci. Probudit se šokem a často s písničkou, která se později stane to nejméně oblíbenou z celého repertoáru, není nic příjemného. Navíc tu bude povinnost a s tím se děti špatně smiřují, proto je lepší najít opravdu nenucenou a příjemnou volbu probuzení. Navíc existuje spousta názorů, ve kterých i odborníci hodnotí, zda je dobré dávat mobil tak malým dětem.

Když to nelze jinak, kupte budík

Je naprosto jasné, že nemůžete s dítětem vstávat každý den, protože většina dospělých má různé směny v práci, a tak někdy musí dítě vstávat samo. V takovém případě je nejlepší koupit budík. Opravdový budík, na kterém jsou hodiny. Když se bude dítě probouzet budíkem, bude si připadat dospělejší. Navíc, když má budík hodiny, tak se dítě vzdělává. Pokud to ještě neumí, tak se naučí poznávat hodiny, ale zároveň si dokáže vytvořit nějaký časový rozvrh či režim, což je velice důležité.

Dítě nechce povinnosti

Ať už zvolíte jakoukoliv možnost buzení, nikdo vás nemůže odsoudit, neboť se jedná o vaše děti a jejich výchovu. Každopádně, pokud budete chtít udělat něco pro děti, musíte jim vytvořit vstávání jako příjemnou součást dne, protože žádné dítě nechce přijímat povinnosti a pokud uděláte povinnost ze vstávání, tak se to odrazí na celém jeho životě, neboť bude mít jistě problém probudit se do práce.

Každý musí vstávat, ale každý vstává s jinou oblibou. Někdo vstávání nesnáší pro druhého je to přirozenost. Vytvořte přirozenost i vašemu dítěti, bude se mu to hodit.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *