Cesta letadlem se zavazadly: několik praktických rad a tipů

Balení kufrů a cestování jsou pro někoho příjemnými činnostmi, při nichž se člověk těší na nadcházející dovolenou, pro jiného nutné zlo a pro dalšího doslova noční můra. Jak velké zavazadlo mi vezmou do letadla? Nepřesáhli jsme povolenou váhu? Nevyhodí mi lak na nehty? Pokud si na tyto a další otázky dokážete včas odpovědět a vyrazíte připraveni, uvidíte, že to jde i bez stresu.

Dva druhy zavazadel

V pokynech leteckých společností se setkáte se dvěma termíny: zavazadlo k odbavení (zapsané) a příruční (kabinové). Jak už název napovídá, první necháte s dostatečným předstihem v den odletu odbavit a po příletu si ho opět vyzvednete, zatímco kabinové zavazadlo s vámi bude bezplatně po celou dobu letu na palubě. Může jím být cokoliv od batohu až po kufr menších rozměrů, mnoho lidí tedy na kratší cesty jezdí pouze s kabinovým zavazadlem, aniž by museli cokoli připlácet. Víte-li, že vám stačit nebude, zaplaťte si cestovní kufr k odbavení předem, přímo na letišti by se vám pak nízkonákladová letenka dost prodražila.

Povolené rozměry a váhu zavazadel určuje letecká společnost

Důležité je neřídit se tím, že když jste letěli před pár roky na Ibizu, mohli jste mít v kufru pětadvacet kilo, ale před každým letem navštívit stránky vaší aktuální letecké společnosti. Povolené váhové i rozměrové maximum se totiž mohou výrazně lišit, a vy byste pak zbytečně dopláceli vysoké částky. I když pravidelně létáte s jedinou společností, je dobré občas zkontrolovat, zda se podmínky nezměnily. Pokud ale chcete konkrétní informace, nejčastěji platí rozměry 55 × 40 × 20 cm a váha 10 kg pro kabinové zavazadlo. U odbaveného zavazadla bývá klasicky uvedena maximální váha 23 kg, nicméně nízkonákladové společnosti nezřídka povolují pouhých 15 kg.

S čím vás do letadla nepustí?

Omezení platí pro celou řadu potenciálně nebezpečných předmětů. Tekutiny jsou povoleny pouze ve 100 ml lahvičce, která samozřejmě nesmí být otevřená, proto je lepší kupovat si nápoje na cestu až po odbavení. Výjimku tvoří léky a dětská výživa. Zakázány jsou přirozeně veškeré ostré předměty, problém však mohou představovat i běžné předměty z kovu. S těmi sice na palubu můžete, ale nezřídka se tedy stane, že se budete několikrát vracet a svlékat opasky, prsteny či boty. Přesnější výčet povolených předmětů do letadla opět najdete na stránkách různých leteckých společností, letišť i cestovních agentur.

 

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *