Pronájem bytu v Českých Budějovicích – na co všechno by se měl nájemce zaměřit před podpisem nájemní smlouvy

Hledáte pronájem bytu v Českých Budějovicích a nejste si jisti, co všechno tento proces obnáší? V tom případě se rovnou vrhněte do čtení následujícího článku, ve kterém Vám popíšeme, na co všechno byste si měli dát pozor, než podepíšete nájemní smlouvu a nastěhujete se do nového bytu. Vysvětlíme, jak postupovat při hledání ideálního bydlení.

Pronájem bytu a jak si sestavit přehled požadavků?

Ze všeho si nejprve udělejte jasno v tom, podle čeho si nový byt budete vybírat a co naopak velký vliv na Vaše rozhodnutí mít nebude. V tomto směru univerzální pravidla neexistují, protože preference jednotlivců se liší.

VEZMĚTE SI NA POMOC PAPÍR S TUŽKOU A SEPIŠTE SI ODPOVĚDI NA NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:

 • V jaké lokalitě chci bydlet?
 • Jak velký byt chci mít?
 • Jaké dispozice má byt mít?
 • Jak velký je můj rozpočet?
 • V kolikátém patře chci bydlet?
 • Hledám zařízený nebo nezařízený byt?
 • Chci, aby smlouva byla uzavřena na dobu určitou nebo neurčitou?
 • Je pro mě důležitá občanská vybavenost a kulturní vyžití?
 • Trvám na tom, aby měl dům, ve kterém budu bydlet, výtah?

Pravděpodobnost, že najdete byt, který bude ve všem korespondovat s Vaší představou, není 100%, proto si Vaše odpovědi seřaďte podle priorit. Díky tomu budete přesně vědět, jaké body jsou pro Vás stěžejní a z jakých jste naopak ochotni slevit.

Praktičnost na prvním místě

Pokud už máte jasnou představu o tom, jak by měl Váš byt vypadat, přejděte k prohlídce konkrétních inzerátů, které budou korespondovat s Vašimi požadavky.

NÁJEMNÉ

 • Výše nájemného je jedním z nejdůležitějších faktorů, od kterého se z velké míry bude odvíjet výběr bytů, kterým budete věnovat svou pozornost.
 • Zjistěte, jestli je výše nájemného srovnatelná s byty s podobnou velikostí, dispozicemi a lokalitou.

LOKALITA

 • Spočítejte si, jak dlouho Vám bude trvat, než se z bytu dostanete do zaměstnání, školy a na jiná místa, která několikrát týdně navštěvujete.
 • Udělejte si jasno v tom, jestli chcete bydlet v centru města nebo na jeho okraji. Centrum Vám zajistí dobrou dostupnost do zaměstnání apod. a okraj naopak přírodu a nižší nájemné.
 • Zajímejte se o to, jaká je v konkrétní lokalitě občanská vybavenost a kulturní vyžití.

PODLAŽÍ

 • Nevadí Vám, když budete bydlet v prvním nebo naopak posledním patře? Tím lépe pro Vás, jelikož o takové byty bývá většinou nižší zájem, což se odvíjí i na výši nájemného. Je to způsobené tím, že v posledním patře může docházet k problémům s prosakující vodou a v přízemí je zvýšené riziko loupeží a vyššího hluku.
 • Pokud jste se vydali na prohlídku bytu v prvním či posledním podlaží, zkuste smlouvat o výši nájemného. Pronajímatelé si sami uvědomují, že takový byt není tolik atraktivní a budou proto ochotní slevit.

SOUSEDÉ

 • Nepočítejte s tím, že Vám pronajímatel ochotně sdělí informace o tom, co v domě nefunguje, s čím bývá často problém nebo zda je v domě hluk.
 • Před tím, než podepíšete nájemní smlouvu, zjistěte od potenciálních sousedů co nejvíce informací. Pomůže Vám to urychlit rozhodování.

Vždy mějte vše černé na bílém

Jste-li ve fázi, kdy už pro Vás má pronajímatel přichystanou nájemní smlouvu k podpisu, předejte ji ke kontrole svému právníkovi.

Pokud takovou možnost nemáte, nepodepisujte ji do momentu, než porozumíte všem jejím částem. Pakliže ve smlouvě najdete nějaké nejasnosti, žádejte pronajímatele o vysvětlení.

Zkontrolujte, že nájemní smlouva obsahuje všechny podstatné náležitosti vymezené občanským zákoníkem.

Ještě před podpisem smlouvy si s pronajímatelem písemně domluvte, jak to bude s kaucí, poplatky a kdo bude hradit případné opravy.

Přečtete si také, jaké nároky má nájemce i pronajímatel při vyúčtování služeb.

JAK POSTUPOVAT V PŘÍPADĚ, KDY SE STĚHUJETE DO ZAŘÍZENÉHO BYTU?

Vždy trvejte na sepsání předávacího protokolu, ve kterém bude uvedeno veškeré vybavení. Do tohoto dokumentu se zapisuje také stav vodoměru a plynoměru ke dni zahájení nájmu.

Bez ohledu na to, jestli je řeč jen o spotřebičích nebo kompletním nábytku, vždy trvejte na sepsání veškerého vybavení bytu.

Díky informacím obsaženým v tomto článku už přesně víte, jak máte postupovat při hledání bytu k pronájmu. Zjistili jste, co všechno má předcházet podpisu nájemní smlouvy a po jakých informacích máte pátrat, a proto už od teď nikdy neuděláte chybu. Zjistěte, co obnáší rekonstrukce nájemního bytu.

Preferujete byty, které jsou již zařízené, anebo vždy koukáte po nezařízených bytech, které si pak můžete upravit k obrazu svému?

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *