Klasické žárovky vyměňte za „ledky“. Ušetříte!

Klasické žárovky už bohužel patří do starého železa. Štafetu přebírají moderní a úsporné ledky. A to je dobře.

A není se ani čemu divit. Jen ta úspora, kterou nám LED žárovky ve srovnání se žárovkami klasickými nabízejí. Ta je až desetkrát vyšší, přesně je vyčíslená až na 85 % spotřebované energie. A jejich životnost je pak udávána až na 50 tisíc hodin! Po celou tuto dobu zabíjíte dvě mouchy jednou ranou: šetříte vzácnou energii, ale i čas, který byste museli věnovat výměnou žárovek! I mezi „ledkami“ je ale zapotřebí vybírat.

Závit žárovky

Pokud jste se rozhodli klasické žárovky vyměnit za LED žárovky, což vám samozřejmě schvalujeme, doporučujeme vám vzít jednotlivé staré žárovky s sebou do obchodu. Nebudete tak tápat při odpovědi na otázku, jaký má vaše nová LED žárovka mít závit.

Světelný tok není svítivost

Nejdůležitějším parametrem pří výběru konkrétní LED žárovky nebude její výkonnost, ale světelný tok. Každá „ledka“ vám totiž místnost osvětlí jinou intenzitou světla. Ta je udávána v lumenech a obecně platí: čím více lumenů, tím více světla. Dejte si ale pozor, abyste tento údaj nezaměnili za svítivost. Ta se udává v kandelách a určuje pouze účinnost bodových světel. Tudíž se týká pouze jednoho konkrétního světelného zdroje.

Tři barevné odstíny

LED žárovky v podstatě mohou být zdrojem třech druhů světla: teplé bílé, denní bílé a studené bílé. Tato teplota neboli barva světla se udává v kelvinech. Teplou bílou doporučujeme zvolit do místností, ve kterých spíše odpočíváte, tedy do ložnic či obývacích pokojů. Studenou bílou, která vytváří spíše „namodralé“ světlo, pak použijte do kuchyně, koupelny, pracovny či garáže.

LED reflektory, trubice a pásky

Halogenová svítidla bez problémů nahradí tzv. LED reflektory. Krásně vám osvětlí zahradu, budovu, parkoviště i odstavnou plochu. Jak do domácností, tak na různá pracoviště se pak hodí LED trubice. Obzvláště praktické jsou ty s možností stmívání. Velmi působivé jsou i dekorativní LED pásky, což jsou v podstatě LED diody usazené do samolepícího pásu. Jednoduchá myšlenka a poskytuje tak všestranné využití, ať již na kuchyňských linkách, či jako dekorativní osvětlení různých podhledů a vitrín.

 

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *