Kde se na zahradě schovat před sluncem

Léto ještě zdaleka nekončí a už po pár slunečných dnech začneme přemýšlet nad tím, že nám na zahradě chybí kousek stínu. Úkryt před paprsky nabídne pergola nebo markýza.

Před sluncem i deštěm

Počasí ovlivnit neumíme, ale potřebujeme mít možnost mu tak trochu utéct. Ne vždy se nám chce odpočívat na sluníčku a  raději se schováme pod střechou, stejně jako když nás překvapí dešťová přeháňka. U domu i chaty tak přemýšlíme, jak vyřešit zastínění venkovního prostoru, abychom si mohli dopřát odpočinek v pohodlí a stínu a měli použitelný prostor venku i při letní bouřce. A samozřejmě i místo, kde můžeme grilovat s přáteli relaxovat u knihy, vychutnávat si kávu s partnerem nebo třeba hrát po obědě karty s dětmi. To vše nevydržíme na sluníčku dlouho a ani nechceme, aby nám zábavu v polovině přerušil déšť, ochrana před obojím je tak velmi žádaná. Mezi nejoblíbenější řešení patří markýza nebo pergola. Která je lepší?

S konstrukcí nebo bez

To, který typ zastínění bude vhodnější právě pro naši zahradu, záleží na několika faktorech. Kde bude prostor, který chceme využívat, umístěný a také co vše od něj čekáme. Rozhodnout bychom se také měli, zda chceme stín trvalý nebo mít možnost regulovat, kdy chceme stín a kdy naopak sluneční paprsky. Největší rozdíl obou variant je totiž v konstrukci. Pergola ji má pevnou, nelze ji následně přemisťovat ani s ní hýbat a může, ale nemusí, navazovat na dům. Nijak ji neohrožuje vítr ani výkyvy počasí. Naopak markýza se kotví do zdi domu, ale nemá konstrukci a můžeme ji tak kdykoli zatáhnout či roztáhnout podle aktuální nálady. Ve staženém stavu je téměř neviditelná, při větru je vhodné ji zatáhnout, aby nedošlo k poškození.

Zda dát přednost pergole nebo markýze je tak na našem zvážení a především místě, kde své posezení máme a jak ho používáme.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *