9. týden těhotenství

Jakými změnami prochází žena

Hladina těhotenského hormonu choriogonadotropinu dosahuje mezi 8 – 11. týdnem těhotenství vrcholu.

Většinou ještě nejde poznat, že jste těhotná, ale měla byste se už nyní připravit na skutečnost, že budete přibírat na váze. Některé ženy mají už v tomto týdnu potíže s dopnutím jejich kalhot. Pomalu ale jistě byste se měla začít poohlížet po novém oblečení. Štíhlé ženy se však nemusí omezovat pouze na nákup ve specializovaných obchodech s těhotenskou módou.

Budoucí maminka by se měla snažit hlídat, aby se nepřejídala a aby byla konzumovaná strava hlavně zdravá. Heslem „jíst za dva“ se tedy neřiďte a spíše dbejte na kvalitu než kvantitu.

Ani v 9. týdnu těhotenství se ještě nebudete těšit z pohybů miminka. Ženy začínají cítit první pohyby kolem 18. týdne, prvorodičky dokonce až kolem 20. týdne těhotenství.

Jak se vyvíjí miminko

Embryo měří asi 25 mm a váží kolem 4 g. Nejrychleji roste jeho hlavička, přičemž ohnutí hlavičky přetrvává, ale trup a krk se už trochu napřimují. Rysy obličeje jsou dosti hrubé.

V obličeji srůstají výběžky, dále pokračuje vývoj nosu a očí, které se z postranní části přesouvají směrem dopředu a přibližují se k sobě. Vznikají slzné žlázky a začíná se tvořit slzný kanálek. Je patrná také tvorba dolního rtu a základů pro mléčné zuby. Vznikají hrbolky, základ ušního boltce.

Končetiny prochází zásadní změnou a začínají být patrné meziprstní štěrbiny. Prsty na horních končetinách jsou spojeny blánami. Ocásek už takřka zmizel a jeho pozůstatek se vyvine v kostrč.

Dále pokračuje diferenciace buněčných okrsků v mozku, vzniká síť cév, které budou zodpovědné za zásobování mozku krví.

Autor příspěvku: vbartos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *