8. týden těhotenství

Jak se vyvíjí zárodek

Zárodek, který měří asi 2 cm, už má vyvinuté takřka všechny životně důležité orgány a na ultrazvuku je vidět srdeční akce.
V osmém týdnu těhotenství se embryo pohybuje v plodové vodě a už se začíná pohybovat. Jeho kopání však zatím necítíte, protože je velmi malé.
Hlava embrya je ve srovnání s trupem výrazně větší a je nahnutá směrem dopředu. Obličejová část hlavy je oproti mozkové části malá.
Na končetinách se začínají vyčleňovat jednotlivé segmenty a jsou patrné i základy vznikajících pěti prstů.
Dále se vyvíjí vegetativní nervy, nervy řídící činnost svalů a nervy zajišťující přenos bolesti. Zakládá se jícen, plíce a žaludek. Střevní trakt se začíná rozdělovat na tenké a tlusté střevo. Vývojem prochází játra, žlučník, žlučové cesty, slinivka břišní, rozšiřuje se základ ledvinných pánviček, větví se močovod,…
U obou pohlaví je patrný základ pro vývoj vejcovodů, dělohy a pochvy.

Žena v 8. týdnu těhotenství

Těhotenství není na ženě většinou ještě vůbec patrné. Žena má zpravidla stále stejnou hmotnost, může dojít k mírnému zhubnutí nebo k lehkému přibrání (cca 1 kg).
Děloha ženy, která dříve vážila si 50 g, má nyní kolem 1000 g, je měkčí a prosáklejší.

Vstupní gynekologické vyšetření

Pokud ještě žena nepodstoupila vstupní gynekologické vyšetření, je právě teď nejvyšší čas. Lékař Vás důkladně vyšetří, podstoupíte odběr krve a provedení rodinné anamnézy. Jestliže se nevyskytnou žádné komplikace, budete odteď docházet do těhotenské poradny zhruba jednou měsíčně.

Gynekologické vyšetření ale není tím jediným, co musíte v době gravidity podstoupit. Čeká Vás stomatologická prohlídka, EKG a prohlídka obvodního lékaře.

Těhotenskou průkazku noste stále při sobě.

Autor příspěvku: vbartos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *