6. týden těhotenství

Organismus těhotné ženy se začíná postupně měnit

Výkyvy nálad stále pokračují a postupně se začíná měnit i organismus budoucí maminky. Zatímco na bříšku ještě není nic patrné, prsa už se začnou připravovat na kojení. Prsa se mohou mírně zvětšit a být citlivější a bradavky ztmavnou.

V celém prvním trimestru těhotenství se zpravidla na váze moc nepřibírá a kvůli nevolnosti je efekt spíše opačný. Ačkoliv je váha ženy většinou stále stejná nebo ještě nižší, miminko už se zvětšuje.

Důležitá je správná životospráva!

Ještě ne všechny ženy v tomto období vědí, že jsou těhotné. A právě to představuje úskalí, protože během prvních týdnů se vyvíjí základy pro všechny životně důležité orgány. V tomto období se také nejvíce objevují potraty. Počínající život se řídí zákonem „vše nebo nic“ a pokud nastane porucha vývoje nebo uhnízdění, oplozené vajíčko zanikne a je vyplaveno opožděnou menstruační krví.

Začněte jíst hodně vitaminů, pijte dostatek tekutin, jezte potraviny bohaté na vlákninu a rovněž zakysané mléčné výrobky. Dopřejte si také dostatek pohybu.

Jak se vyvíjí zárodek

Od šestého týdne těhotenství prochází zárodek výraznými změnami. Započíná vznik orgánů embrya (tzv. embryonální organogeze).
Na konci šestého týdne lze pozorovat uzavřenou nervovou trubici, základ mozku, ústní dutiny, střev, srdce, oka, vnitřního ucha a končetin. Je také založen shluk buněk, z něhož se vyvine vylučovací systém a pohlavní orgány. Mužské i ženské orgány se vyvíjí ze stejných základů.

Z plochého tvaru se vyvíjí válcovitý útvar, na kterém je stále více patrnější konec hlavy. Zárodek se postupně mění do tvaru písmene C, z něhož sahají výběžky, pozdější končetiny.

Srdce embrya má tvar písmene S, vznikají srdeční komory a síně a srdce začíná pracovat. Okolo 23. dne po oplození se objevují první údery srdce.

Zárodek měří cca 6 mm.

Autor příspěvku: vbartos

0 komentářů: „6. týden těhotenství

  Pavlína

  (16.11.2011 - 20:43)

  Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat.Jsem teprve na začátku těhotenství. Vážím 53kg,ale večer vypadám, tak jakobych byla ve 3. měsíci. Mám vystouplé bříško a nějak se mi to neda utajit před druhými… Je to normální??

   Makynhka

   (21.3.2012 - 18:18)

   Pavlí: to jsem měla také … 🙂
   a nikdo Mi na to nedokázal odpovědět… :DDD

  Lucie

  (9.12.2011 - 11:25)

  Pavlíno – já jsem taky v 6. tt a taky mám večer bříško jak ve třetím, je to tím, že děloha je už zvětšená a jak se přes den najíme, tak se i trošku bříško „nafoukne“ a pak to tak vypadá :-)))mám už jedno dítě a měla jsem to také tak, u štíhlých žen je to běžné. Takže si nemusíš dělat starosti … zdraví Lucie

  katerina

  (23.2.2013 - 17:03)

  Dobré odpoledne,jsem v 6.tt,v úterý jsem byla UV a lékař mi napsal do papíru že velikost odpovídá 6+2týden ale momentálně bez srdečního rytmu.Jsem z toho zmatená a vystrašená,ikdyž mi sestřička říkala že je to ještě malinké. Bolesti ani krvácení nemám.

   lucied

   (25.2.2013 - 12:30)

   Buďte v klidu, srdeční akce se objeví kolem 7.tt. Při další návštěvě vám by ji už mohl gynekolog potvrdit. Přeji pohodové těhotenství!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *