5. týden těhotenství

Co prožívá žena

V pátém týdnu těhotenství se hormony postarají o zvýšenou citlivost žen, a to jak v oblasti psychické, tak i tělesné. Co konkrétně to tedy pro ženu může znamenat? Mnohdy se dostavuje přehnaná podrážděnost, plačtivost a nervozita. Výjimkou není ani nesnášenlivost některých chutí a vůní. Kupříkladu spoustě žen přestane v době těhotenství chutnat káva. Ale mohou to být i další pochutiny, které nebudete moci „ani cítit“. A na některé potraviny zase můžete naopak dostat zvýšenou chuť – třeba okurky či sladkosti.

Jak se vyvíjí zárodek

Tvoří se gestační váček, pozdější placenta, a vznikají první náznaky krevního řečiště. Dochází ke vzniku třetího zárodečného listu. Každý zárodečný list se postupně vyvine ve specializovanou tkáň – základ pro veškeré další buňky a orgány.

Vnější zárodečný list (tzv. ektoderm) tvoří základ nervového systému, kůže, očí a uší. Vnitřní zárodečný list (tzv. entoderm) představuje základ pro orgány trávicí soustavy, játra, žlučník, slinivku břišní, štítnou žlázu a plíce. Prostřední zárodečný list (tzv. mezoderm) se stane základem kostí, svalů,vaziva, cév, ledvin a zčásti i pohlavních orgánů.

Na konci pátého týdne těhotenství má zárodek plochý oválný tvar. Na zárodečném terčíku už je patrný základ hlavy a ocasního konce. Začíná se vyvíjet neurální trubice, základ pro mozek, míchu a páteř.

Základ vlastního krevního oběhu tvoří krevní ostrůvky ve žloutkovém váčku – z nich se vyvinou cévy, v nichž jsou krvinky. Krevní oběh tvoří jednoduchá trubice se srdečním základem. Srdeční základ začíná postupně tepat a je započato proudění krve. Krevní oběh je vůbec první soustava, která se ujímá své funkce.

Zárodek měří asi 2 mm.

Autor příspěvku: vbartos

0 komentářů: „5. týden těhotenství

  majuska

  (10.10.2013 - 23:24)

  Dobry , som v 5tt. Oplodnenie bolo pred 18 dnami… uz 4 dni mam na perach herpes a citila som vnutornu horucku obcas. Chcem sa spytat do akej miery je herpes (virus) nebezpecny pre vyvoj dietata v tomto stadiu tehotenstva? dakujem..

   Lucie

   (11.10.2013 - 18:33)

   Dobrý den,virus je nebezpečný tím, že po jedné nákaze přežívá v těle a při oslabení organismu se opět aktivuje a nemoc opakovaně propuká.Jsou dva druhy:
   •Herpes labialis (opary vyskytující se v obličeji a v okolí rtů způsobuje virus zvaný herpes labialis).
   •Herpes genitalis (opar genitální je způsoben virem herpes genitalis)
   Vás se týká tedy ten první. Potíž by byla pouze v tom, kdyby se opar přenesl na genitál.
   Pokud má těhotná výsev genitálního oparu v době porodu, je možný přenos na dítě, proto informujte o této situaci svého lékaře, který posoudí, zda je nutné ukončení těhotenství císařským řezem. Onemocnění u novorozence může mít velmi vážný průběh.
   Vy jste ale na počátku těhotenství, takže mít obavy nemusíte.Přeji pohodové těhotenství.

    majuska

    (17.10.2013 - 18:12)

    dakujem za odpoved,
    ukludnili ste ma 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *