4. týden těhotenství

Těhotná žena může pociťovat některé změny

Ačkoliv ženu třeba ještě ani nenapadlo, že by mohla být těhotná, může se dostavit stav únavy, vyšší potřeba spánku, citlivost prsou a občasné nevolnosti. Popsané projevy se ale často objevují i před menstruací, takže se jim mnohdy nevěnuje zvýšená pozornost.

Co se děje se zárodkem

Dojde k uhnízdění vajíčka v děložní sliznici a vytvoření prvních dvou buněčných vrstev (zevního a vnitřního zárodečného listu). Zárodek i s obalem má asi 1 mm a 1 g.

Uhnízdění, odborně tzv. nidace, začíná šestého až sedmého dne po oplodnění a trvá až do dvanáctého dne. Uhnízdění se považuje za skutečný počátek gravidity. Proces uhnízdění může způsobit narušení drobných cév a následné lehké krvácení (špinění), které lze omylem považovat za menstruaci.

Jakmile je vajíčko uhnízděno, začíná čerpat výživu z děložní sliznice a z oběhu krve matky.

Vývoj embrya je závislý na důležitých hormonech, estrogenu a progesteronu. Zvýšená hladina hormonů má vliv na děložní sliznici a souvisí s její těhotenskou přestavbou.

Uhnízdění představuje pro vývoj vajíčka kritickou fázi. Přibližně polovina vajíček zanikne kvůli poruše vývoje či uhnízdění. Pokud bylo vajíčko původně oplozené, ale následně zaniklo, dojde k jeho vyplavení při opožděné menstruaci.

Už nyní si můžete vypočítat přibližný termín porodu

Až žena zjistí, že je těhotná, jistě bude chtít znát očekávaný termín narození děťátka. Gynekolog vypočítá Váš termín tak, že k datu poslední menstruace přičte 266 dní. Ostatně, stejným způsobem si může termín vypočítat i žena sama. Plánovaný termín porodu se zanese do těhotenské průkazky. Je nutné si uvědomit, že datum je jen orientační a počítá se s tolerancí narození + – 2 týdny.

Autor příspěvku: vbartos

0 komentářů: „4. týden těhotenství

  Jana Halová

  (14.4.2012 - 16:02)

  Dobrý den můžete mí poradit jsem 4. týdnu a měla jsem dneska mírně krvacenií. děkují

   Lucie

   (16.4.2012 - 12:31)

   Dobrý den! Během I. trimestru se může objevit špinění. Většinou nejde o nic závažného, ale raději navštivtě svého gynekologa, aby vám potvrdil, že se jedná o pouhé špinění, nikoli o potrat zárodku. Přeji šťastné těhotenství! Lucie

  Jana Halová

  (16.4.2012 - 13:26)

  Děkuji moc za radu pěkné deni vám přeju

  ivona

  (1.10.2012 - 13:15)

  dobry den nidační krvácení probíhá u každé ženy odlišně?může se tedy u jedné objevit např 6tý den po ovulaci a u jiné např 12tý den? Nebo jsou i případy že se neobjeví vůbec…?děkuji

  sasa

  (24.12.2012 - 0:06)

  Dobrý den chtěla bych se zeptát mám nepravidelnou Ms. moje byla poslední 25.10 apak jsem to dostala až 10.12.ale měla jsem to jen 1den ale sílné až take do černá ale pak místo menstruace jsem měla hnědý výtok amám ho už dva týdny někdy mě pícha hodně v prsou a mám takovej tlak v podbříšku jako bych to měla dostat cítím se taková unavenější a strašně mě bolí svaly a klouby ale to jen někdy .A teď místo hnědeho mám bíly výtok ale je takovej hustější a furt jse cítim taková mokra a dokonce nosím slip.vložky kvuli výtoku myslíte že bych mohla byt vtom ukazal by mi to test ??

  Lucie

  (6.1.2013 - 13:57)

  Dobrý den, těhotenský test si doma udělejte, nejlépe 2x a to vždy poránu. Pokud vám těhotenství prokáže, nechte si ho potvrdít ještě svým gynekologem, který vás prohlédne. Pokud vám test těhotenství neukáže, i tak bych na vašem místě k lékaři zašla, aby vám poradil s nepravidelností vašeho cyklu. Neuvádíte zde svůj věk, i ten má na pravidelnost cyklu vliv.

  Andrea

  (5.5.2013 - 14:37)

  Dobry den
  Mam dotazek jiz od 11dpo slaboucce spinim dnes je to 13dpo a porad je to stejne jen na toletnim papiru.Myslela jsem si ze to dostanu ale porad nic dnes je to 27dc a nic jinak ms ma dorazi za tyden ,muze to byt zahnizdeni,prsa me boli a pripadaji mi i nalita,kdy mam zkusit testik,cyklus je u me 30-33dni dekuji za odpoved

   Lucie

   (5.5.2013 - 14:51)

   zahnízdění to být může, ale může se jednat i o ovulaci. I během ovulace může docházet ke slabemu špinění. Těhotenský test si udělejte cca 5-7 den po vynechání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *