2. týden těhotenství

2. týden těhotenství – co se děje

K oplodnění vajíčka ve vejcovodu dojde až po ukončení druhého týdne těhotenství, čili mezi 14. a 21. dnem menstruačního cyklu. Splynutím vajíčka se spermií vznikne oplozené vajíčko, tzv. zygota, která se den po spojení dělí na více buněk – ty putují během 3 až 4 dní vejcovodem do dělohy. Mezitím se zygota přemění na shluk buněk a týden po oplodnění se ze shluku buněk vytvoří blastocysta. Blastocysta tvoří dutina s tekutinou, vnitřní buňky a zevní obal. Následně dojde k uhnízdění blastocysty v děložní sliznici, která přeroste přes blastocystu a dodává jí výživu do 4. týdne, než vznikne placenta.

Z vnitřních buněk blastocysty se ve 4. týdnu těhotenství vyvine zárodek a obal se mění na placentu. Blastocysta započne s produkcí těhotenského hormonu choriogonadotropinu (HCG) a ten zabraňuje uvolňování vajíček z vaječníků a má za následek také vyšší produkci estrogenu a progesteronu. Díky estrogenu a progesteronu je záměrně ovlivňována děložní sliznice a podporován růst placenty.

Těhotenské testy

Vysoká hladina hormonu choriogonadotropinu se z těla vylučuje močí a právě na tomto principu fungují těhotenské testy. Aby těhotenský test ukázal spolehlivý výsledek, má se absolvovat nejdříve ve 4. týdnu těhotenství a nejlépe až v 5. týdnu. Dříve si totiž nebudete moci být jistá, zda test ukazuje správně.

Pohlaví dítěte

Vajíčko a spermie mají vždy poloviční počet chromozomů, čímž se zásadně liší od jiných buněk v lidském těle. Oplozené vajíčko, zygota, už vzniká s plným počtem chromozomů (46). Jestliže se jedná o 46XY, bude pohlaví mužské, v případě 46XX se narodí holčička. Možnost ovlivnit pohlaví dítěte zatím není prokázána a různé návody jsou spíše pověry.

Autor příspěvku: vbartos

0 komentářů: „2. týden těhotenství

  monika

  (22.9.2013 - 22:48)

  dobrý den, prosím vás kolikátý den od oplodnění je vidět vajíčko na ultrazvuku? Test mi vyšel pozitivní , menstruace se nedostavila ale doktor ve mě nic neviděl. Mám přijít až za týden na kontrolu. Je možné, že jsem otěhotněla týden před začátkem menstruace???Moc děkuji za odpověď

  Lucie

  (25.9.2013 - 14:34)

  Dobrý den, je klidně možné, že jste otěhotněla před nadcházející menstruací. Někdy se plodné dny (ovulace)mohou posunout dopředu nebo dozadu, záleží na hormonálních výkyvech. Na UZ zpočátku nemusí být nic vidět. Lékař vám neudělal krevní rozbor? Ten je nejjistější, určí výši hladiny těhotenského hormonu hcg. A podle něj je nejjistější, zda jste nebo nejste těhotná. UZ pak vyloučí nebo potvrdí např. mimoděložní těhotenství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *