12. týden těhotenství

Žena ve 12. týdnu těhotenství

V této době už by měla těhotenská nevolnost postupně mizet, takže si ženy mohou začít naplno užívat těhotenství. Druhý trimestr je vůbec nejpříjemnějším obdobím, protože nastávající mamince už není špatně, ale zároveň ještě nemá příliš velké břicho, které by ji omezovalo v činnostech. Žena už se zpravidla cítí aktivněji a je méně unavená.

V době mezi 10. a 13. týdnem těhotenství lze podstoupit prvotrimestrální screening genetických vad plodu, kdy se zhodnotí míra rizika postižení plodu chromozomální vadou (Downův syndrom a jiné genetické vady). Podle výsledku se pak odvíjí další postup. Pokud je riziko střední až vysoké, doporučuje se ještě podstoupit amniocentézu, které dále potvrdí či vyvrátí genetickou vadu. Také je možná konzultace s klinickým genetikem.

Postava ženy už se začíná čím dál více měnit. Co se týká váhového přírůstku, tak mezi 12. a 20. týdnem těhotenství činí váhový přírůstek asi ¼ celkového zvýšení hmotnosti v době těhotenství.

Hodně žen v těhotenství trápí bolesti zad. Měla byste se proto soustředit na správné držení těla při sezení i stání (vzpřímený pohled, ramena zatažená dolů, lopatky k sobě, zpevněné břicho).

Plod ve 12. týdnu těhotenství

Délka plodu je kolem 6,5 cm a hmotnost cca 20 g. Tlukot srdce má rychlost asi 110 – 160 tepů za minutu. Hrudník plodu se zvedá a klesá, jsou patrné dýchací pohyby.

Miminko už má zárodky zubů a prsty na všech končetinách a začínají růst i nehty.

Plodová voda se obměňuje každých 24 hodin – plod polyká vodu a následně ji vylučuje jako moč. Placenta je větší než plod.
Rozlišení pohlaví plodu je v praxi stále ještě takřka nemožné.

Autor příspěvku: vbartos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *