11. týden těhotenství

Co prožívá žena

Obzvláště v tomto období, ale v podstatě po celou dobu těhotenství, můžete začít mít častější nutkání na močení. Mnohdy se jedná opravdu jen o nutkání a močový měchýř ještě není ani zdaleka naplněný. Důvodem je zvyšování celkového objemu vody v těle, zvýšení průtoku krve ledvinami a vyšší tvorba moči. Navíc i děloha se začíná zvětšovat a postupně čím dál víc tlačí na močový měchýř. V době těhotenství je vyšší riziko močových infekcí. Pokud Vás trápí potíže s močením, měl by Vám lékař vyšetřit moč a při zjištění infekce předepsat patřičnou léčbu. Pokud se močová infekce u těhotných žen neléčí, vážně ohrožuje ledviny a plod.

Aby žena předešla močové infekci, měla by hodně pít, a to i přes časté nutkání na močení. Je nutné myslet na to, že v těhotenství je zapotřebí organismus zásobovat zvýšeným množstvím tekutin. Doporučuje se zejména nesycená voda, ovocné a bylinkové čaje.

Jak se vyvíjí plod

Plod začíná rychle růst do délky a dochází k dalšímu pokračování vývoje a dozrávání vnitřních orgánů. Některé z orgánů již vykazují známky funkce.

Obratle mají chrupavčitý charakter a později se vyvinou v kosti. Tenká a průsvitná pokožka odhaluje kresbu jednotlivých žeber. Vývoj kostí bude pokračovat až do narození a ani tehdy ještě nekončí.

Hlavička stále představuje velkou část z celkové délky plodu. Postupně se vyvíjí chrupavčité a kostěné základy lebky a drobné svaly jsou čím dál více patrnější. Obličeji je zatím ponechán relativně malý prostor a rysy obličeje se zjemňují. Vyvíjí se oči, i když ještě nemají vytvořené všechny své součásti.

Plod už má odlišné pohlavní orgány, nicméně pohlaví ještě nelze určit.

Autor příspěvku: vbartos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *