10. týden těhotenství

Vývoj plodu v 10. týdnu těhotenství

Na konci desátého týdne těhotenství měří plod asi 3 – 4 cm a váží 3 – 5 g. V 10. týdnu těhotenství už jsou vytvořeny základy pro veškeré orgány.

Na konci tohoto období už získává plod zřetelně lidskou podobu. Hlavová část je ve srovnání s tělem však stále velká a zaujímá zhruba polovinu celkové délky.

Plod už má krk a v obličeji lze spatřit zřetelná oční víčka. Oční štěrbiny jsou už uzavřeny srostlými okraji očních víček.

Mozek se dále vyvíjí a začínají se v něm tvořit první elektrické impulsy. Začínají pracovat první reflexy v míše. Jakmile dojde k podráždění krajiny obličeje, ústa se otevřou a plod se začne pohybovat.

Oproti devátému týdnu výrazně pokročí vývoj ručiček a nožiček. Prsty nabývají na délce a plovací blány postupem času mizí. Uvnitř končetin se vyvíjí chrupavčité základy pozdějších kostí. Prsty se od sebe začínají oddělovat už i na dolních končetinách.

Mezi dolními končetinami se vyvíjí otvory na močové a pohlavní cesty. Ještě nelze poznat pohlaví plodu, i když už je to geneticky dáno od okamžiku oplodnění.

Žena v 10. týdnu těhotenství

U žen je patrný mírný přírůstek na váze, jen asi 1 – 2 kg. Děloha se o hodně zvětší, je měkká a prosáklá.

Tělo bude mít tendenci zadržovat vodu. Bylinné čaje a vhodné potraviny Vám tento problém pomohou zmírnit.

Kolem 10. týdne těhotenství se mnoho žen se svým těhotenstvím svěří alespoň svým nejbližším. Jestliže pracujete v rizikovějším zaměstnání, měla byste se co nejdříve nechat přeřadit na bezpečnější místo. Každá žena zvládá těhotenství v kombinaci s pracovním zařazením různě. Některé ženy odchází z práce takřka neprodleně po zjištění gravidity, jiné pracují v neměnném tempu až do konce těhotenství.

Autor příspěvku: vbartos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *