1. týden těhotenství

V prvním týdnu těhotenství ještě nejste fakticky těhotná

První týden těhotenství spadá do prvního lunárního měsíce (1. lunární měsíc označuje 0. až 4. týden těhotenství).

Spousta žen možná neví, že počátky těhotenství se začínají počítat už tehdy, kdy žena v podstatě ještě těhotná ani není. První týden těhotenství totiž představuje období od prvního dne poslední menstruace před samotným otěhotněním. První dva týdny těhotenství žena ještě není gravidní a vajíčko bude oplozeno až po ukončení druhého týdne. K početí dojde asi 2 týdny po menstruaci.

První týden těhotenství tedy nijak obzvlášť nepocítíte a bude Vám připadat stejný, jako kterýkoliv jiný. První týden těhotenství se označí až zpětně, v okamžiku zjištění gravidity.

První týden těhotenství – plánované těhotenství

Pokud jste v situaci, kdy své mateřství plánujete, měla byste se začít chovat zodpovědně, jakoby už jste miminko čekala. V praxi to znamená stop alkoholu, kouření či dokonce užívání omamných látek. Doporučuje se také redukce kávy, a to na jeden šálek za den. Pakliže zrovna užíváte nějaké léky, ujistěte se, že je mohou brát i těhotné ženy.

Těhotenství – čtyřicetitýdenní „jiný stav“

V okamžiku zjištění těhotenství stojí žena teprve na počátku zhruba čtyřicetitýdenní cesty. Někomu se to jeví jako neskutečně zdlouhavý proces, obzvláště v případě častého výskytu nějakých nepříjemností a problémů. Jiným ženám zase 9 měsíců doslova „uteče jako voda“. Období těhotenství lze sice obecně popsat, ale přesto je každé z nich zcela individuální.

Autor příspěvku: vbartos

0 komentářů: „1. týden těhotenství

  Kristina

  (2.8.2012 - 13:09)

  Dobry den,rada bych se zeptala na jednu otazku. Byla jsem u gynekologa pac jsem si delala tehu testy asi ctyri a vsechny vysly pozitivni a pak za tyden znova a zase pozitivni tak jsem sla k doktorovi a ten na ultrazvuku nic nevidel a tak mi odebral krev a druhy den jsem volola na vysledky a mela jsem pres dva tisice jednotek v krvi byla jsem tam v pondeli a za tyden mam jit na kontrolu,myslite ze uz neco pujde videt? Dekuji Surovcova

   Lucie

   (7.8.2012 - 18:09)

   Dobrý den, pokud vám vyšly těhotenské i krevní testy pozitivní, měla byste být těhotná. A proč ještě lékař na UZ nic neviděl? V 1.-5. tt. probíhá rychlý vývoj, kdy se z oplozeného vajíčka stává zygota, ta se rychle dělí a postupuje do dělohy. V 2. tt se z koule vyvinul v jakýsi disk, který má 3 zárodečné vrstvy, ze kterých se později vyvinou orgány dítěte. Ve 3.tt. mění tvar do cylindru, formuje se hlava a ocásek. Dítě je vyživováno pomocí žloutkového váčku, který podporuje růst do doby, kdy v 8-9.tt. převezme tuto funkci placenta. Mezi 6.-7.tt. se objevuje srdeční akce plodu a to je ten moment, kdy by měl být plod viditelný jasně i na UZ u lékaře. Pokud však v děloze plod vidět není, může se jednat o mimoděložní těhotenství, na což by vás lékař jistě včas upozornil. Vyčkejte, příští návštěvu by vám už lékař mohl srdeční akci plodu potvrdit. Pravděpodobně jste byla u lékaře velmi brzy.

  Drahuše

  (4.12.2012 - 12:39)

  Dobrý den. Měla bych na Vás jeden dotaz. Už asi týden mě bolí prsa, jsou velmi citlivé a mám pocit, jako by se mi nalévaly. Dělala jsem si dva těhotenské testy. První mi vyšel negativní a na druhém se neukázalo zcela nic. myslíte si, že bych mohla být těhotná?

   Lucie

   (20.12.2012 - 13:01)

   Dobrý den, nepíšete, kolikátý den jste po vynechané menstruaci. Možné to samozřejmě je. Bolestivá prsa, tlak v prsou a citlivé bradavky jsou jedním z nejběžnějších příznaků těhotenství. Zkuste si udělat ještě další těhotenský test. Pokud se menstruace nedostaví, navštivte svého gynekologa, který vám těhotenství pomocí krevních testů a UZ potvrdí nebo vyvrátí.

  Pavla Maryšková

  (15.1.2013 - 16:37)

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,byla jsem na krevních testech a výsledek mám 1 jednotka IU/1 co to znamená?děkuji.

   Lucie

   (17.1.2013 - 13:41)

   Dobrý den, lékař vám těhotenství dle kevních testů potvrdil? Časné určení těhotenství je možné díky hladině hormonu hCG (lidský choriogonadotropin), který je obsažen v krvi a moči matky. Výše hladiny se měří v jednotce IU/I. Pokud máte jakékoli pochybnosti, zeptejte se svého gynekologa.

  Peťka

  (17.3.2013 - 14:51)

  Dobrý den,už před 4 dny jsem měla dostat menstruaci (i když neberu antikoncepci,je pravidelná v cyklu 28 dní).Dělala jsem si testík večer,objevila se mi kontrolní čárečka,ale i druhá slabounce viditelná.Zopakovala jsem si test druhý den ráno,měla jsem stejnou intenzitu zbarvení obou proužků jako večer.Prsa jsem měla hodně citlivá před 14 dny,od té doby ne a pořád mě pobolívá břicho (jako před každou menstruací).Je možné,že jsem otěhotněla?Je i pravda,že jsem hodně dlouhou dobu ve stresu.Děkuji za odpověď.

   Lucie

   (18.3.2013 - 16:13)

   Dobrý den, pokud se pokaždé na testu objevily dvě čárky, je pravděpodobné, že těhotná jste. Pokud se menstruace nedostaví do týdne, navštivte svého gynekologa. Provede krevní rozbor,dle něhož vám těhotenství potvrdí nebo vyvrátí a udělá ultrazvukové vyšetření.

  mirka

  (7.4.2013 - 9:32)

  Dobrý den chci se zeptat,dne 22.3.2013 jsem dostala MS a od pateho do devateho dne jsem uzivala clostilbegyt.Dnes 7.4.2013 mě strašně bolí v podbříšku často i když se posadím.Můžu být těhotná?Pohlavní styk provozujem s manželem denně nechráněně.Děkuji.

  lucied

  (9.4.2013 - 13:46)

  pokud Vás bolí v podbřišku, návštěvu gynekologa neodkládejte. On Vám těhotenství pomocí krevních testů a UZ buď potvrdí nebo vyvrátí.

  Petra

  (6.6.2013 - 10:46)

  dobrý den, chci se zeptat. 11 dní jsem měla zpozdění.Po 11 dnech jsem to dostala,ale velice malo. Behem tech 11 dní jsem si dělala dva těhu testy, oba vyšly negativně. Byla jsem i u lékařky a nic na ultrazvuku neviděla. Ale pořád cítím strašný tlak v podbřišku a bolest je pořád a přetrvává. O miminko se s manželem snažíme. Děkuji.

   Lucie

   (14.6.2013 - 12:35)

   Dobrý den, lékařka vám měla především udělat krevní testy, z nichž se vždy potvrzuje rané těhotenství. Dle nich byste měla 100% jistotu, zda jste či nejste těhotná.

  Zdeňka

  (30.12.2013 - 22:37)

  Dobrý den mám sice už tři děti,ale už si z toho nic nepamatuji.Nejmladší má 7 let.Po ms se mi nalily prsa cca je to 14 dní. Je možně být těhotná?? Děkuji….

  Zdeňka

  (30.12.2013 - 22:39)

  Zapomněla jsem dodat že jsem kuřák a cigarety mi vadí,nemluvě večerní zvadání žaludku.

   Lucie

   (31.12.2013 - 14:19)

   Dobrý den, citlivá a nalitá prsa mohou být jedním z příznaků těhotenství. Samozřejmě i nevolnost a citlivost na kouř. Kdy jste měla poslední menses?

  Markéta

  (30.1.2014 - 12:32)

  Dobrý den, poslední menzes byl 22.12.2013. Ovulace nevím, kdy byla a ani ji nijak nesleduji. Dva dny po vynechané MS mi vyšel pozitivní tt. Hned druhý den jsem začala špinit a pak jsem jeden den slabě krvácela. Potom už nic. Dnes jsem si dělala testy a čárka tam je, ale hodně slabá, skoro neviditelná. Můžu snad být ještě těhoná??? Děkuji za odpověď.

  Lucie

  (7.2.2014 - 14:12)

  Ano, těhotná být můžete, některé ženy špiní během prvního trimestru v době menstruace. Zajděte si ke svému gynekologovi, potvrdí vám anebo vyvrátí případné těhotenství.

  Zuzka

  (14.3.2014 - 20:44)

  Dobrý den, snažíme se s přítelem o mimi a dostala jsem nyní angínu. Doktorce jsem raději o možném těhotenství řekla a ta mi předepsala Duomox 750. Jaký vliv by měla prodělaná nemoc na možné těhotenství? Děkuji za odpověď

  hana

  (20.8.2014 - 13:44)

  Dobrý den, 19. 7. jsem měla první den poslední mentsruace. 16. 8. měla přijít a nepřišla, test v tento den pozitivní (ne úplně stejná čárka jako kontrolní) z a2 dny jsem test opakovala a opět pozitivní čárka o něco zesílila. K doktorovi jsem šla 20.8. udělal vnitřní ultrazvuk, ale bohužel nic neviděl. Tak mě vzal Hcg krev z prstu a do 10 minut potvrdil těhotenství. Jak to ž etedas ještě nebylo nic viděl ultrazvukem????myslíte ž emůžu být vklid??(na kontrolu si mě zavolal za 3 týdny děkuji za odpovd

   Aneta

   (27.8.2014 - 10:49)

   Dobrý den,

   jestli správně počítám, byla jste při návštěvě doktora zhruba v 5. týdnu těhotenství. Vaše miminko je v tuto chvíli ještě opravdu maličké a může se proto stát, že méně citlivý ultrazvuk ho nedokáže zachytit. Není to nic ojedinělého, nebojte se. Důležité je, že Vám doktor potvrdil těhotenství z krve. V klidu vyčkejte do další kontroly. Miminko by mělo být už krásně vidět a mělo by mu bouchat srdíčko. Je neskutečné, jak dlouhou cestu dokáže takový drobeček během tří týdnů urazit. 🙂

  petra

  (30.9.2014 - 16:14)

  Dobry chtela bych se zeptat zda muzu byt tehotna i kdyz mi menstruace trvala jen 4dny a behem ni jsem mela ducha na tt a po skonceni menstruace byl znovu duch na tt ale uz viditelny.Tak se ptam zda je to mozne?Dekuji vam za odpoved.

  michaela

  (10.12.2015 - 13:32)

  dobry den chci se zeptat v rijnu 2015 jsem mela posledni mestruaci a od te doby nic. tTehotenske testy jsem si delala uz 4 a vsechny vysly negativni ale naznaky tehotenstvi mam citliva prsa a brisko se mi tvaruje a citim i slaby pohyb podle poctu by mi to vychazelo ze jsem zhruba v 5 tydnu k doktorovi jdu ted 14teho prosince ale mam nejakou sanci ze to bude pravda zacinaji mi i rani nevolnosti dekui za odpoved

  Žaneta

  (4.1.2016 - 22:41)

  Dobrý den, dnes jsem byla na gyndě, pro injekci na menstruaci ( po vysazení antikoncepce s tím mám problémy někdy nepřijde i za 3 měsíce) a řekla jsem panu doktorovi že asi 4 dny mě bolí podbřišek jako před menstruací a jde to i do stehen, pan doktor mi bral krev a potom mi voal že našli 460 jednotek, mohu se zeptat co to znamená? ve středu mám jít znovu na krev, děkuji za odpověd

   admin

   (4.1.2016 - 23:17)

   Dobrý den,
   pokud byste nebyla těhotná, tak by byla 0, čím větší číslo, tím pravděpodobnější, takže ve Vašem případě by to mělo být tak, že těhotná zřejmě jste.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *