Sdílejte

Každý člověk a dítě obzvlášť, má nějaký zlozvyk. Někdo si může kousat nehty, někdo zase cucat palec. Pojďme se podívat na nejčastější dětské zlozvyky a jejich řešení.

Zlozvyk je obecně činnost, která je prováděna pravidelně, ale je společensky nevhodná či nepřijatelná. Je nám přitom úplně jedno kde se právě nacházíme a v jaké jsme zrovna společnosti.

Odkud zlozvyky pramení?

Příčinou většiny zlozvyků je neukojený dětský pud. Ten, kdo neustále okusuje předměty nebo si rukama sahá do pusy, s největší pravděpodobností nebyl dostatečně dlouho kojený, a podvědomě po tom stále touží.

Ty děti, které mají za rodiče pedanty, kteří jim jen tak něco nedovolí a neustále jim něco zakazují, se zase projevují škrábáním, trháním záděr okolo nehtů nebo strháváním strupů. Jedná se vlastně o sebepoškozování, protože je tlak ze strany rodičů trápí.

Dalším příkladem jsou neklidné a nervózní děti, které se rády houpou na židli, čímž se uklidňují. Tím si vynahrazují houpání v kočárku z raného dětství. Proti tomu můžeme zasáhnout nákupem židle, na které je nemožné se houpat, například té na kolečkách. Některé školy a školky to tak také začaly praktikovat.

Může se také jednat o ne zrovna ideální prostředí, ve kterém vyrůstají, nepochopení ze strany blízkých osob a neustálý stres, který je na ně vyvíjen. Malé děti se naučí zlozvyku běžně, když chtějí upoutat pozornost, nudí se nebo chtějí prosadit svůj názor.

Zlozvyky jsou často projevem vnitřního napětí, a pokud chcete, aby se ho dítě zbavilo, musíte řádně prozkoumat všechny možnosti. Možná Vás překvapí, jaká rádoby banalita (například strach ze tmy) za zlozvyk Vašeho dítěte může.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ