Dítě se musí naučit rozpoznat pocit, který cítí, když se mu chce na nočník, aby vám to mohlo sdělit

Mnoho rodičů se snaží co nejdříve naučit dítko tomu, aby jim sdělilo, že se mu chce na toaletu, ať už na malou, nebo velkou. Protože se však od narození počurává a pokakává do pleny, přijde mu přirozené kdykoli při tlaku naplněného močového měchýře nic nezadržovat a nechat moč plynule unikat do pleny. Jak dítko roste, začne tento tlak rozpoznávat a je na nás, abychom mu vysvětlili, že právě tento pocit je znamením, že je potřeba „utíkat“ na toaletu nebo na nočník.

Jak dítko motivovat

Ideální je vysledovat, kdy děťátko čůrá. Tak, jako my, i děti po probuzení potřebují na záchod. Je dobré se jich ptát, zda se jim nechce čůrat, posadit je na nočník (o tom, jak děti na nočníku udržet – knížky, hrnce, pokličky a vařečky z kuchyně, říkanky, hry s prsty a rukami… jsme si psali již v článku dříve) a v případě, že se vyčůrají jim vysvětlovat, že ten tlak, co cítily v bříšku, bylo právě znamení, že se jim chce čůrat. Vykonaná potřeba a patřičná odměna nadšeným hlasem a pochvalou, tleskáním, smíchem, je to, co děti mají rády. Motivovat děti sladkostí nebo koupí hraček není příliš dobré, abyste si sami na sebe neupletli „bič“ a dítko to nevyžadovalo, příp. se schválně nepočurávalo do pleny či kalhot, pokud mu nedáte to, co jako odměnu požaduje.

Další motivací můžeme být mi sami. Malé děti velmi často chodí s maminkou na toaletu, co si budeme povídat… Klidně jim proto můžeme říkat, že se nám chce na toaletu, že cítíme tlak v bříšku (ukázat kde) a dítko bude vidět, že i my v takovém případě musíme na záchod.

Když se nám nedaří vysledovat frekvenci čůrání

Nyní v létě by děti měly pít dostatek tekutin, proto by neměl být problém při posazení na nočník či toaletu, zachytit okamžik, kdy se dítě vyčůrá. Jestliže se ale přesto nedaří, dejte dítku dostatečně napít a za 15 min. to zkuste znovu. Děti mají menší močový měchýř, paradoxně se jim tvoří více moči než dospělým, určitě se vám to podaří. Můžete pustit vodu, máchat prádlo v lavoru, nebo nechat dítko, aby si máčelo ruce v hrnku či hrnci s vodou. Toto jsou způsoby, jak čurání vyvolat, pokud je co čurat. Některé maminky používají i hraní si s mokrým kapesníkem, ručníčkem.

Venkovní hraní spojené s čuráním

Když se spolu hraje více malých dětí najednou, můžete spojit čurání s hrou. Kluci závodí, kdo trefí na „cíl“, kdo vyčurá víc, výš, dál… U holčiček je bezvadnou motivací čůrat z kopce, máte-li tuto možnost. Samozřejmě ne v zatravněné ploše, kde by neviděly, jak daleko jim „potůček“ doteče.

Nepřehánějte to s dotazováním

V každém případě se dětí neptejte 10 x za hodinu, zda se mu nechce čurat. Bude to otravovat nejen vás, ale především je. Zkuste se vžít do jejich role, kdyby se vás co 6 min. někdo ptal, zda nechcete na WC. Tím byste celé čurání dětem jen zprotivili.

Autor příspěvku: Hedy