Srí Lanka: jak se vybavit na cestu džunglí

Srí Lanka je malou zemí, která však nabízí mnoho možností. Kromě osamělých pláží najdeme také vrchoviny, kde je chladněji a daří se zde cejlonskému čaji. Díky své pozici tu není typické léto a zima, na které jsme zvyklí ze střední Evropy. Než se sem však vydáte, zjistěte si, zda tu není zrovna monzunové období. Srí Lanka nabízí krásnou přírodu, ale i kulturu v podobě chrámů či nákupních center. V dnešním článku se ale zaměříme na dobrodruhy, kteří se chtějí vydat do srílanské džungle.

Rady na cestu džunglí

Nenechte se zmást. Džungle není rájem, jak se může na první pohled zdát, ačkoli jídla a pití je tu dostatek. Vedro, vlhko a neprostupný terén mohou tento výlet dost znepříjemnit.

 1. Nechte se očkovat proti nejrůznějším tropickým nemocem!
 2. Zahalte se! Neberte si však na sebe nepromokavé oblečení, zbytečně se tak zpotíte a bude vám hůř. Spíš počítejte s tím, že budete mokří. Věřte, že lehký, ale pevný oděv bude vhodnější.
 3. Veškeré věci noste pevně připnuté k tělu či batohu. Mohli byste je ztratit, až se budete prodírat vegetací. Důležité věci a cennosti noste na krku.
 4. Před větvemi se chraňte kloboukem, nejlépe z bavlny.
 5. Boty by měly být pevné a samozřejmostí je zafixovaný kotník. Kalhoty by mělo být možné uvázat kolem kotníků.
 6. Láhev na vodu chraňte jako oko v hlavě. Vodu vždy nejdříve přefiltrujte a vydezinfikujte.
 7. Nůž či mačetu noste na opasku a v pouzdře. V ruce jej noste pouze, pokud jej právě používáte.
 8. Ruce, krk a tváře natřete repelentem proti hmyzu.
 9. Do lékárničky pořiďte antibiotický zásyp na oděrky, které je nutné dezinfikovat. Zásyp na nohy proti vlhkosti určitě také oceníte.
 10. Pokud se nevyhnete pijavicím, nevytrhávejte je, mohly by vám způsobit zranění. Opatrně se jich dotkněte žhavou větvičkou, jejich stisk by měl povolit a jednoduše by měly jít odstranit.
 11. Boty vždy před nazutím vyklepejte. Mohou se v nich ukrývat jedovatí pavouci či jiný hmyz.
 12. Jedovatému hmyzu, pavoukům a hadům se určitě nevyhnete. Buďte proto ostražití!

Pros et contras

Před vašim zájezdem na Srí Lanku tedy dobře zvažte všechna pro a proti. Putování džunglí opravdu není procházka růžovou zahradou, ale se zkušeným průvodcem, nezbytných zkušenostech a dostatečném vybavení je to nezapomenutelný zážitek.

Autor příspěvku: Hedy