Jak správně vybrat pračku a sušičku

Pračka je základním spotřebičem, bez nějž se žádná domácnost neobejde. My doporučujeme zpříjemnit si život tím, že si k ní pořídíte také sušičku a zbavíte se nutnosti věšení, často i žehlení prádla. Jak se orientovat na dnešním trhu?

Vybíráme pračku

Pokud bydlíte v paneláku, budou pro vás zásadní rozměry spotřebiče. Velkou roli hraje i to, zda si zvolíte pračku s předním nebo horním plněním. V druhém případě nemusíte počítat s místem na otevírání dvířek, pračka s předním plněním zase může být použita jako vestavěný spotřebič. Zásadním kritériem by pro vás měla být spotřeba vody a energie. U každého spotřebiče je uvedena energetická třída (A-G), přičemž A označuje nejúspornější řešení. Počáteční investice za třídu A nebo A+ se vám mnohonásobně vrátí, orientujte se proto na tuto kategorii. Dále by vás mohly zajímat otáčky praček, které udávají schopnost odstřeďování. Vyšší otáčky znamenají sušší prádlo po skončení procesu – optimální je cca 1200 ot./min. V neposlední řadě zkoumejte také spolehlivost značky a délku záruční doby. Zvláště rodiny s dětmi by se měly dále dívat na hlučnost při provozu.

Kupujeme sušičku

Chcete-li si pořídit sušičku, nejprve se budete muset rozhodnout, zda je pro vás výhodnější koupit jeden spotřebič, který kombinuje pračku se sušičkou, nebo vlastnit dva samostatné stroje. Pračka se sušičkou je levnější variantou, na druhou stranu ale mají mnohem větší provozní náklady. Většina ani neumožňuje usušit celý objem vypraného prádla najednou. Pokud tedy máte k dispozici dostatek místa, raději si pořiďte spotřebiče dva. V obchodech seženete několik typů sušiček. Levné a úsporné odvětrávací sušičky se hodí spíše do rodinných domů, kde lze zařídit odvod hadice (odvětrávání). Do koupelny bez oken si pořiďte kondenzační sušičku, která zachytává vlhkost do zásobníku, a ten se později vyprázdní.

Na jaké značky se zaměřit?

Mnozí se ptají, jaké značky spotřebičů dnes nabízejí dobrou kvalitu za příznivou cenu. Obecně lze říci, že za ideální kompromis mezi cenou a výkonem jsou považovány pračky a sušičky Beko. Na vyšší cenové úrovni se pohybuje značka Whirlpool, která je však dlouhodobě zárukou kvality. Na vrchol žebříčku popularity se ale v poslední době dostávají i méně známé značky, například energeticky úsporné pračky HISENSE nabízí řadu praktických doplňkových funkcí a inteligentních technologií. Do popředí se dere také značka Ariston Hotpoint, jejíž přednosti již léta znají v Anglii a dalších západoevropských zemích. Levnější, ale spolehlivou variantu nabízí italský výrobce Candy. Hledáte-li opravdu luxusní spotřebiče a na ceně vám tolik nezáleží, vaším favoritem se stanou pračky Miele. Velký výběr spotřebičů výše zmíněných značek i dalších populárních výrobců, jako jsou Siemens, AEG, Electrolux, LG či Gorenje, naleznete zde.

Autor příspěvku: Hedy