Rekonstruujete? Světla by do místnosti měla pasovat

Koupit první lustr, který vám přelétne přes nos, bez ohledu na design a vyznění místnosti? Samozřejmě, můžete to udělat. Nicméně, má-li světlo skutečně pouze svítit, stačilo by si na strop klidně zavěsit samotnou žárovku. Chcete-li pozvednout váš interiér o něco výš, věnujte výběru svítidel trochu pozornosti.

Vyberte typ svítidla

Staré neúsporné žárovky už dnes neseženete – a je to dobře pro životní prostředí i pro vaši peněženku. Už dávno také není pravda, že by světlo z úspornějších typů žárovek bylo méně kvalitní, nebo že by staré žárovky nebyly nahraditelné. Pokud vám úsporné zářivky nevyhovují, pořiďte si třeba halogenové žárovky, kterými dosavadní světla snadno nahradíte.

Ještě příjemnější, energeticky účinnější a také regulovatelnější jsou však led žárovky. Vybrat si můžete z mnoha různých typů, a dokonale tak svítidlo přizpůsobit jeho účelu. Výhodou čím dál tím oblíbenějších „ledek“ je i to, že se nezahřívají tolik, jako je tomu u klasických žárovek.

Světlo vhodné k příležitosti

Jistě je zřejmé, že do rustikálního stylu, který je plný dřeva, ozdob a odhalených cihel, neumístíte supermoderní světelnou lištu vhodnou do kanceláře – naopak do vkusu trendy domácnosti, která preferuje hladké povrchy a střídmé barvy, nepasuje těžký zámecký lustr.

Kromě vlastního vkusu a celkového vyznění domácnosti se zaměřte i na to, k jakému účelu slouží místnost, a tedy i světlo. V pracovně by mělo světlo probouzet k životu – je živé, zároveň však neruší při práci. Světlo teplé, žluté a spíše cloněné je vhodné do ložnice. Stropní svítidla oceníte v obývacím pokoji, který je relaxační zónou, ale zároveň potřebujete dostatečné osvětlení (ať už na deskovou hru nebo posezení s knihou). Osvětlení kuchyně by mělo být zase umístěné nízko, abyste viděli opravdu všechno, a ideálně se nachází přímo nad kuchyňskou linkou.

Spolehnout se můžete na kvalitu žárovek Philips Hue.

Autor příspěvku: Hedy