Co dělat při zažívacích obtížích

Zkušenosti se zažívacími a trávicími obtížemi má každý. Na vině je nejčastěji špatná životospráva nebo dietní chyba. Především přejídání, kořeněná, smažená a tučná jídla, nadbytek kofeinu nebo alkoholu. To je výčet nejčastějších spouštěčů žaludeční nevolnosti.

Jak se projevuje

Příznaky žaludeční nevolnosti nelze přehlédnout.  Nejčastěji se jedná o bolest břicha, celkovou nevolnost, pálení žáhy, plynatost, zvracení, říhání nebo průjem. Samy příznaky mohou být různě intenzivní a závisí na vyvolávající příčině. Mohou se objevit nárazově, typicky po přejedení například v době svátků nebo oslavy, nebo dlouhodobě. Zejména v případě dlouhodobých obtíží je třeba vyšetření u lékaře.  Samotná příčina totiž může být vážnější, a to v podobě žaludečních vředů, zánětů, nádorů trávicího traktu, onemocnění žlučníku, slinivky, jakož i střeva. Na vině může být i alergie na některou potravinu. A to samozřejmě není celý výčet možných původců. Samy lékaři ale dodávají, že za příčinami i dlouhodobých obtíží stojí často právě špatné stravovací návyky a životospráva, nikoli vážnější choroba.

První pomoc

Jak si v případě zažívacích obtíží ulevit? I v domácím prostředí můžete vyzkoušet klasické fígle, například i pomocí bylinek nebo nápojů, které máte pravděpodobně doma.

Co pít

Tekutiny jsou důležité. Dávejte si pozor na jejich teplotu, neměly by být ani příliš teplé, ani studené. Vyhněte se i perlivým nápojům. Někteří lékaři doporučují popíjet kolové nápoje, avšak zvětralé, bez bublinek a ne ve větších dávkách.

Bylinky byly účinné vždycky a na všechno, a proto by byla škoda jejich účinku nevyužít v případě potřeby ani dnes. Heřmánkový čaj může přinést úlevu při zažívacích obtížích, vhodné je popíjet čaj před jídlem.

Skvěle účinkuje i fenyklový čaj, nebo odvar z kmínu. Fenyklové čaje používaly babky kořenářky pro úlevu bolestí bříšek malých dětí již v minulosti, stejně jako maminky malých kojenců dodnes.

Blahodárné účinky na zažívání má i zázvor. Účinný je i při žaludečních křečích. Pokud si vyrobíte čaj z čerstvě nastrouhaného zázvorového oddenku, bude jeho účinek nejvyšší.

Co je ještě účinné

Pokud máte doma již zmiňování fenyklová nebo kmínová semínka, vyzkoušejte je v případě obtíží rozžvýkat a spolknout, a to asi jednu čajovou lžičku. Obsahují totiž silice, které mírní střevní křeče a pomáhají regulovat nadýmání.

Pro ty, kteří mají obtíže s nepříjemným pálením žáhy, může být první pomocí soda bikarbona. Hospodyňky tento bílý prášek používají při vaření, pokud však lžičku sody rozmícháte ve sklenici vody, získáte nápoj, který umí potížím se žáhou ulevit. Má totiž zásadité účinky, takže neutralizuje žaludeční šťávy. Neměla by se však konzumovat dlouhodobě, protože může způsobovat průjmy.

Léky

Vydat pro první pomoc se můžete i do lékárny. Zakoupením léků ze skupiny antacid si můžete od potíží ulevit. Je jich k dostání několik typů a dají se koupit i bez lékařského předpisu.

Nezapomínejte na prevenci

Bez správné životosprávy to prostě nepůjde. Důležité je vyvarovat se zejména všech dráždivých jídel, smažených a tučných jídel, nepřejídat se. Hlídat si konzumaci kofeinu a alkoholu. Zařadit pohyb, vypozorovat, které potraviny vám nesedí a způsobují možné obtíže.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *